anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Imi trebuie 2-3 intamplari lipsite de moralitate. Articole despre companii care au actionat cu imoralitate in unele situatii. De exemplu: o companie de masini a a uitat sa doteze masiniile cu un mic aparat de dimensiunea unui surub. Acesta avand insa o importanta deosebit de mare in cazul unui accident dintr-o anumita parte a masinii. Ei au calculat ca desi acea piesa costa cativa dolari doar si putea sa salveze vieti, au preferat sa nu solicite cumparatorii care au achizitionat deja acele masini cu defectiunea respectiva, sa le duca inapoi pentru a o remedia, deoarece costa mai mult aceasta operatiune, decat ar fi costat suma despagubirilor in urma eventualelor accidente.
Un alt exemplu e cu o companie de telefonie mobila care a achizitionat uraniu de la o grupare din Israel chiar daca stia ca ei se ocupa cu traficul de armamente, singurul lor motiv lipsit de orice urma de etica era ca, este normal sa cumpere de unde e mai ieftin.
Astfel de intamplari imi trebuiesc, in articole de ziare, reviste, carti.
Da-ti-mi ceva linkuri, site-uri sau poate aveti pe calculator asa ceva sa imi da-ti pe privat id-ul.
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca pe www.noidecidem.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Neplata uzinei dacia catre un proiectant al ridicaturii de la capacul portbagajului la daciile berline.

Întrebări similare