| Dragos1477 a întrebat:

În ce an a apărut prima benzinărie?
Care combustibil a apărut prima dată, benzina sau motorina?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Prima benzinarie a fost deschisa in America in 1905 in St. Louis, Missouri.
Benzina a fost obtinuta prima,de regula in procesul distilarii din petrol benzina iese prima, apoi motorina.
Dar cand benzina a fost distilata prima data, nici nu se folosea, primul distilat din petrol folosit a fost cherosenu, incarcau brichete cu el, iar benzina nu stiua ce sa faca cu ealaughing apoi aparu motoarele si a fost acolo folosita.

| gabicoo a răspuns:

Alcoolul a fost primul combustibil!