| anonim_4396 a întrebat:

In ce clasa se face subjonctivul la franceza?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Daca ai franceza ca prima limba straina studiata (faci 3-4 ore pe saptamana, in gimnaziu), atunci e posibil sa inveti subjonctivul in clasa a VIII-a. Nu cred ca mai devreme de atat se poate, chiar daca e prima limba straina.

11 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Depinde foarte mult de profesor. Sunt unii care îl predau în clasa a-X-a iar alţii care îl predau în clasa a-XI-a. În orice caz, nu se predă numai într-un an, ci până la sfârşitul liceului.

Succes!

| JoeTPU a răspuns:

In a 10 parca. thinking

| alexs99 a răspuns:

Subjonctivul la franceza se face in clasa a 10-a.

| thegatekeeper a răspuns:

De obicei, in clasa a XI-a, dar daca esti la profil "intensiv franceza" probabil ca mult mai devreme.

| anonim_4396 explică (pentru thegatekeeper):

Deci nu se face in gimnaziu, nu?

| thegatekeeper a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, in gimnaziu in niciun caz, daca franceza este a doua limba straina studiata.

| anonim_4396 explică (pentru thegatekeeper):

Si daca e prima crying?

| anonim_4396 explică (pentru thegatekeeper):

Da, unii profesori il fac alti nu in clasa a 8-a la L1 (avansta FR).

| thegatekeeper a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai franceza ca prima limba straina studiata (faci 3-4 ore pe saptamana, in gimnaziu), atunci e posibil sa inveti subjonctivul in clasa a VIII-a. Nu cred ca mai devreme de atat se poate, chiar daca e prima limba straina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-a 8-a...

| xesusn a răspuns:

Intr-a 7 si a 10, 11, 12

| ddrna a răspuns:

Eu l am făcut in clasa a x a