| TARGETS a întrebat:

In ce consta un examen psihologic, la admiterea intr-o facultate? Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

In general este un set de intrebari gen test grila, cu intrebari incrucisate - adica de exemplu intrebarea 5 se coreleaza cu intrebarea 23 si poate si cu 55, fara ca tu sa-ti dai seama neparat, pentru a se vedea daca ai raspuns sincer. depinde insa si de profilul facultatii respective ce intrebari se pun, la fiecare se urmaresc anumite aspecte si setul de intrebari este intocmit astfel incat prin test sa poata pune evidenta aspectele respective. daca e vorba de armata sau scoli de maistri pot si fi probe practice, de verificare a reactiilor la anumiti stimuli si chiar si intrebari adresate direct de catre un specialist sau o comisie.

| TARGETS explică (pentru mixxjim):

Multumesc :*

| mixxjim a răspuns (pentru TARGETS):

Cu placere. nu se dau teste psihologice la orice facultate, la psihologie din cate stiu nu se da test psihologic, cel putin la Facultatea de psihologie de la Universitatea Bucuresti. astea se dau in general pe institutiile de invatamant cu profil militar

| TARGETS explică (pentru mixxjim):

Aaa, nu e chiar vorba de psihologie, ci de teologie ortodoxa, imi cer scuze ca nu am specificat asta in intrebare

4 răspunsuri:
| TARGETS explică:

Multam fain, da ma refeream la orice facultate....nu neaparat de psihologie