| byasminica a întrebat:

In ce opere este prezent Stefan cel Mare?

4 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Grigore Ureche - Letopisetul Tarii Moldovei
D. Bolintineanu - Viata lui Stefan cel Mare, pentru poporul roman
Barbu Stefanescu Delavrancea - Apus de soare
Mihail Sadoveanu - Fratii Jderi
Ion Neculce - O seama de cuvinte
Vasile Alecsandri - imn lui Stefan cel Mare
Mihai Eminescu - Scrisoarea III

| Ddeennyy08 a răspuns:

Vasile Alecsandri-Imn lui Stefan cel Mare, Imn religios; Dimitrie Bolintineanu -Muma lui stefan cel Mare, Daniel Sihastru; Mihai Eminescu - Doina; Regele Ferdinand I -Cuvântare la Mănăstirea Putna 16 mai 1920; Nicolae Iorga-Istoria lui Ştefan cel Mare (Prefaţă); Octavian Goga -De la noi; Lucian Blaga -Trilogia culturii. Spaţiul Mioritic; Ioan Alexandru-Testamentul lui Ştefan cel Mare; Înaltpreasfinţitul Mitropolit Bartolomeu Anania-Predică rostită la Mănăstirea Putna. happy

| sznikkerz a răspuns (pentru Ddeennyy08):

Wow
foarte mult m-a ajutat