| yana_9783 a întrebat:

In ce parte a tarii se vorbeste limba romana corect?!

Răspuns Câştigător
| evostyle7 a răspuns:

In niciuna. Fiecare are regionalismele ei.
Ardelenii folosesc des o in loc de a ( o fost in loc de a fost ), oltenii au verbe proprii regiunii : fusai, mersai, bucurestenii nu exceleaza la capitolul accent, moldovenii folosesc prea multe i-uri, dobrogenii, maramuresenii, banatenii si crisenii au multe regionalisme. Apai amu` v-am impacat pe toti. Liniste si pace sa fie intre noi. Noroc.

15 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In fiecare zona exista particularitati dialectale, sau accente specifice. Zona in care mi s-a parut MIE ca acestea ar fi cele mai putine, este Dobrogea... zona Constanta-Mangalia.

| LaLaura a răspuns:

Dobrogea, nu există regionalisme.

| ganton a răspuns:

In aia in care cuvintele se pronunta asa cum sunt in DEX.
Un exemplu de zona in care NU SE VORBESTE corect este moldavia. Moldavii zic "plashinti" in loc de "placinte".

| anonim_4396 a răspuns (pentru ganton):

Deci sa inteleg ca Bucurestenii vorbesc mai corect, nu? happy

| ganton a răspuns:

Da prietene, Bucurestenii vorbesc corect. Mai lasa complexele de tzaran frustrat.

| ganton a răspuns:

Mama da invidie mare mai aveti pe cei care stau in Bucuresti laughing. bora-v-asi in ciorba de tarani laughing

| ganton a răspuns:

Ce sa zic... te sufoci. Hai mai bine zi ca n-ai gasit loc la camin laughing.

| jadir a răspuns:

Nici decum din punc de vedere gramatical nu in Muntenia, totusi daca am elimina graiurile cred ca toti am vb corect romana!
Cel mai prost din punct de vedere gramatical stau bucurestenii, norocul lor ca au venetici!

| TheAce a răspuns:

Desigur ca exista regionalisme peste tot, dar nu trebuie uitat cine a pus bazele limbii romane. Evident vorbim aici de ''scoala ardeleana'', curent litero-intelectual de la inceputul sec XVIII. Inainte de asta, in Romania nu exista un alfabet latin ( cel chirilic era folosit) iar limba era un hibrid de slavona cu latina. Asadar, chiar daca ardelenii mai folosesc uneori regionalisme( in discutiile formale evident) nu trebuie uitat ca stramosii lor au inventat practic limba pe care o vorbim astazi cu totii.

| Adlene a răspuns:

Din punct de vedere statistic, zona in care limba romana e folosita cel mai corect, din toate punctele de vedere, este Brasovul.

| lavinia148 a răspuns:

In niciuna. fiecare are regionalisme

| AnyAnA99 a răspuns:

Cel mai cel mai corect =in muntenia deoarece nu se folosesc asa de multe regionalisme.

| Madenstein a răspuns:

Muntenia zic eu.

| Razz_4917 a răspuns:

Nu se vorbeste nicaieri corect romaneste fiecare regiune are propriul stil nici bucuresteni nici olteni nici ardeleni, nimeni nu vorbeste ca in DEX.

| Apy_Marius_1981 a răspuns:

Unde se vorbește corect și gramatical nu este Bucureștiul ex( pă în loc de pe sau dă in loc de ). În Oltenia se vorbește corect si gramatical românește. Ar trebui să se stie asta...