| EoAly a întrebat:

In ce perioada credeti ca oamenii o duceau foarte bine,nu doar din punct de vedere financiar,ci, ma refer la faptul ca nu existau prea multe conficte(intre oameni) si pacea domnea? Funda pentru raspunsul cu cele mai bune argumentari.

2 răspunsuri:
| Iadhira a răspuns:

Chiar acum cateva zile am avut o discutie de genul asta la scoala si am ajuns la concluzia ca "pacea domnea" la origini. Scopul oamenilor era sa isi caute hrana, sa se stabileasca undeva, sa aiba o familie. Chiar crezi pe atunci ii interesa sa stapaneasca un anumit teritoriu sau o anumita tara, sa inventeze ceva doar ca sa se faca remarcat sau clasele sociale erau chiar asa de bine diferentiate? Nici gand! Principiile oamenilor s-au schimbat enorm, dar in fond toti isi doresc acelasi lucru, o viata lipsita de griji, dar stim deja ca e imposibil, iar o viata perfecta e plictisitoare, desi aproape am renuntat la razboaie, mai trec si astfel de ganduri prin mintea oamenilor!

| teo03072000 a răspuns:

Cand au venit Adam si Eva pe Pamant