| Sonny1994 a întrebat:

In ce stat s-a manifestat prima oara comunismul?

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Bolșevismul îți are sorgintea în Rusia lui Lenin, care ulterior s-a numit CCCP / iar în românește URSS.

| valentingb a răspuns:

In Rusia, odata cu eliminarea tarului si a intregii sale familii, sigur ai auzit de Anastasia, printesa care se credea ca a scapat cu viata. Ei bine nu a scapat, au omorat-o si pe ea. Puterea a fost luata prin aceasta lovitura de stat, boierii au fost eliminati sau macar batuti bine si li s-au luat averile, puterea a devenit a clasei muncitoare, progresul chiar a aparut. Libertatea insa a disparut.

| vinty a răspuns:

In Rusia, in 1917, in urma Revolutiei din octombrie condusa de bolsevici. Artizanul a fost Lenin, care incerca sa dea impresia ca urmeaza conceptiile lui Marx. Dar nu e asa, libertate care trebuia acordata poporului, era pur teoretica.

| dodo1530 a răspuns:

In Rusia. De acolo e originar.
Eu cel putin asa am inteles de la scoalawinking