| anonim_4396 a întrebat:

In clasa a 9-a ce carti trebuie sa avem citite? Sunt la profilul stiinte sociale si vreau sa ma pregatesc pentru limba romana! Funda!:*

Răspuns Câştigător
| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

Iti spun ce am avut eu de citit.Sunt la stiinte sociale.
1.Mara-Ioan Slavici
2.Viata ca o prada-Marin Preda
3.Hronicul si cantecul varstelor-Lucian Blaga
4.Moara cu noroc-Ioan Slavici
5.Viata la tara. Tanase Scatiu-Duiliu Zamfirescu
6.Cartea nuntii-George Calinescu
7.Romeosi Julieta-William Shakespeare
8.Les trois graces-Mircea Eliade
9.Catastrofa-Liviu Rebreanu

in rest am facut niste poezii, dar nu imi mai aduc aminte care era. Lectura placuta!

3 răspunsuri:

Singura carte de care imi aduc aminte este Mara happy.

| AndreeaAnisoara a răspuns:

Maitreyi-Mircea Eliade; Romeo si Julieta-Wiliam Shakespeare; Tinerete fara batranete si viata fara de moarte; Moara cu noroc-Ion Slavici;

| Ieedi a răspuns:

Fiecare liceu (chiar fiecare clasa dintr-un liceu) poate avea o programa diferita de autori si opere. De exemplu, eu in clasa de la Ion Barbu am facut Riga Crypto pe cand colegii mei de la alte clase au facut Joc Secund. Sau in functie de curentul literar predat, profesorul isi alege autorul (canonic sau nu). Ai timp daca iti doresti sa te apuci devreme de invatat. Iti va da programa necesara la scoala probabil.