| Sisiwieuc9 a întrebat:

În fiecare modul (ma refer la schimbarea structurii anului școlar) va trebui ca elevii sa primească note la toate materiile sau? Adică vor fi niște mini-semestre? Dacă e așa, elevii vor fi foarte stresați cu +15 teste în fiecare luna.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adica aia inca n-au dat legea si tu vrei sa stim amanunte?!

| Violleta2022 a răspuns:

Elevii nu vor avea de ce sa fie stresati, atata vreme cat merg la scoala doar sa invete, iar cand vin acasa, isi fac temele.

| Sisiwieuc9 explică (pentru Violleta2022):

Da, cum să nu, nu-i de parcă o să trebuiască să se pregătească în fiecare zi pentru teste. Acuma nu știu cum va fi exact cu mediile, căci ăștia m-au aburit complet. Dar dacă e așa, e foarte prost.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Resonsabilitatea unui elev este sa invete, pntru ca parintii ii ofera tot ce are nevoie: mancare, casa, haine, imbracaminte samd.
Copilul are o singura obligatie: sa mearga zilnic la scoala ca sa invete si sa-si completeze educatia, care ii vor permite sa-si construiasca o cariera profesionala si sa faca ceva in viata si viitorul sau.
Mergand zilnic la scoala si fiind atent la ore, coplul acapareaza informatia pe care o fixeaza acasa facandu-se temele. Invatand zi de zi, dupa fiecare predare, ajunge sa stapaneasca toata materia si la testari nu va maia va nici un fel de probleme.
Stresul apare numai la puturosi, care nu invata si cauza scuze smechere, ca sa scape de unica responsabilitatea pe care o au: sa invete!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Nu te-a aburit nimeni cu nimic, odata ce mergi zilnic la scoala si-ti faci temele, invatand acasa, categoric vei sti la examene si nu vei mai avea stres.

| Sisiwieuc9 explică (pentru Violleta2022):

Nu, eu zic că dacă se dă test la fiecare materie lunar, nu poți face față, căci ar fi prea multe materii. Nu poți învață doar în clasa, chiar dacă proful e de nota 10, lucru mai rar întalnit. Ai nevoie de ore bune de învățat pentru a avea notă maxima la respectivul test. Gândește-te ca dai un 3-4 teste pe săptămână, cum ar fi? Se poate nimeri sa fie 2 teste într-o zi de exemplu. Asta frecvent. Dar când sunt 2 semestre e mai ușor, căci nu primești teste regulate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

De ce nu?
Fiindca in loc sa te asculte la ora, iti da test, iar de invatat trebuie sa inveti oricum la fiecare lectie predata, asadar nu vad unde este inconvenineta.
Cred ca-i chiar mai bine, ca in loc sa ai trac la lectie acdn te scoala in picioare, se da test la toata lumea si tu scrii ce ai invatat.

| Wr3nch a răspuns:

Inca nu se stie, doar ca media se va face la final de an.

| Fatamuntilor a răspuns:

De fapt voi sunteti stresati de schimbari, nu materii in sine.
Bineintels ca vor fi note la toate materiile.
Dar cum va fi veti afla atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici cei care au facut proiectul de lege nu stiu ce si cum
De unde vrei sa stim noi