| AmazingONEx a întrebat:

In legatura cu unele greseli gramaticale, cea mai corecta forma ar fi, i-am spus tatei/mamei,.
dar a fi corecte si formele:i-am spus la tata/mama
i-am spus lui tata/mama?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Mama fiind doamnă: i-am spus mamei adică ei
tatăl fiind domn: i-am spus tatălui adică lui

problema e alta: măcar să te asculte la ce le zici (ceri)

-- sărbători frumoase --

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

"Cui" este o prepozitie ce în limba romana (spre deosebire de limba germana) introduce mereu cazul dativ.

Terminațiile substantivelor în cazul dativ se diferenteaza in funcție de forma:
Forma articulata:
Rădăcina substantivului primește la singular terminațiile:
-lui, -lui, -ei
In funcție de gen
Baiatului
Pomului
Persoanei

Iar la plural: -lor
Oamenilor

Forma nearticulata: Terminațiile se contopesc cu articolul nehotărât :
Unui om, unui urs, unei persoane,
Iar la plural: unor

| johnnny123 a răspuns:

"I-am spus la tata"?

Ție ți se pare asta o formă corectă? Mie mi se face gura pungă când o citesc.

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Depinde de zona din care vii! In unele zone, limbajul este diferit. In Brăila este "arat" nu "arăt" si totusi, la ei nu se poate spune ca vorbesc gresit.
Da, suna urat "La tata" dar daca asa este la tine obisnuit, accentul si alte forme de exprimare, nu este incorect