| Andrei_Adela_1996 a întrebat:

Am nevoie de un ajutor,urgent.
Parintii mei sunt divortati,si stau la tatal meu.
Acum o saptamana,m-am certat cu tata,incat m-a bufnit plansul. Cand mama m-a sunat,i-am spus ce s-a intamplat+vreau afectiune. Mama a vorbit cu tata, iar acesta m-a trimis la ea, spunand "Du-te la maica-ta sa te imbratiseze!"
Au trecut 4 zile, iar tata a venit la mama sa stam de vorba. Dupa 5 min,m-a luat(cu toate ca-i promisesem mamei ca stau toata saptamana, dar i-am spus ca vin ziua urmatoare).In drum spre casa, tata m-a intrebat cu cine vreau sa stau.Eu i-am spus ca sunt confuza. Cand a auzit, m-a dus inapoi la mama.
A doua zi(adica azi) m-am vazut cu prietenul meu. Uitasem sa-i spun acest lucru tatei+ca am fost duminica la teatru cu el. Tata a aflat, si m-a sunat ca vine maine la 10 dimineata sa ma ia ca cica avem treaba. Mama l-a sunat sa-l intrebe ce s-a intamplat, iar tata a spus ca "l-am mintit"(uitasem...sunt o fire mai uituca. Daca crede ca "ma cunoaste", ar trebui sa stie acest amanunt).
Ce ar trebui sa fac? Mi-e foarte frica. Mai aveam putin si faceam un atac de panica.Este bine ca el sa ma ia cu forta, dar judecatorul a hotarat sa fiu si la mama oricand? Va rog, AJUTATI-MA!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Judecatorul a hotarat ca probabil vacanta de vara sa fie impartita jumate-jumate, la tata si mama, asa ca, este legal ceea ce pretinde tatal tau si trebuei sa mergi, pentru ca asa au decis parintii tai sa imparte zilele intre ei.
Nu are de ce sa-ti frie frica, pentru ca nu te bate si nu te omoara nimeni, parintii tai te iubesc si vor sa petreaca timp cu tine, asa cum a hotarat judecatorul ca este corect. dar vei intelege asta cand vei mai creste, probabil ca aucm ese copilas mic, daca nu poti pricepe ca afectiunea o ai deja de la amandoi parintii, indiferent ca unul iti arata mai mult ca celalalt.

| Andrei_Adela_1996 explică (pentru Violleta2022):

Am 14 ani.
Si din cate am inteles de la bunica, este ilegal sa-ti iei copilul cu forta, chiar daca el are drepturile judecatoresti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei_Adela_1996):

Copilul nu are drept de decizie si nici nu s epoate impotrivii deciziei judecatoresti, ca atare mama si tatal sau, care sunt tutorii legali, deci si hotarasc pentru el.
Cum luatul cu forta nu se aplica aici, ca nu te rapesc impotriva legii, ci cu decizie judecatoreasca.
In plus, nu esti torturata, batuta, sau mutilata, deci, nu sunt motive de actionat si oprit decizia judecatoreasca.
Conform deciziei judecatorului, ca-ti place sau nu, trebuie sa stai la unul din parinti, cam aceeasi perioada de timp cat stai si la celalalt.
Imi pare rau pentru tine, dar cand bunica o sa fie judecator, o sa ia decizii, pana atunci, trebuie s amergi acolo unde a hotarat judecatorul si sa mai lasi talentele de copil razgaiat.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sa intram in esenta lucrurilor - Uitatul. Daca eu de 50 de ani uit sa-i cumpar tatalui de 80 mere asta da e uitat. Tu la 14 ani care trebuie sa anunti parintii ca sa stie in orice secunda unde esti si ce faci se cheama minciuna prin omisiune, la fel de grav ca orice minciuna. Daca tie ti se intampla ceva, si nu e ceva rar azi, parintii tai in afara de supararea sufleteasca trebuie sa suporte lege poate chiar puscarie. Iti dai seama ce invinuiri incep sa-si aduca parintii unul altuia in caz ca se intampla ceva cu un copil? Iese macel. Pentru ca familia ta e despartita tu incerci sa ai mai multa independenta ca asta te face sa te simti mai mult decat esti. Stiu, asa e la 14 ani. Iar afectiune de unde ceri daca tu faci lucruri care demoleaza increderea in tine? Treaba cu " se stie ca sunt mai uituca " nu tine. Cand te-ai despartit de acel baiat nu ai fost uituca deloc, te gandeai la sinucidere. Ce crezi ca macina in creieri un tata cand te vede f suparata si nu spui nimic? Unde exista comunicare = incredere= afectiune. Unde nu, intervine severitatea. Daca tu intrebi in TPU despre sinucidere tatal tau cat valoreaza? Crezi ca unul ca mine sau ca altul iti vrea mai mult bine ca ei? Cu parintii ar trebui sa fii cea mai buna prietena. Daca esti de alta parere apeleaza la balena albastra.

| Mayar a răspuns:

Eu nu inteleg de ce nu te-ai aflat la mama ta in the first place?!

| NGheorghe a răspuns:

Nu știm multe despre ce-i acolo la tine. Numai minunății:
-tu uiți foarte repede, si chiar orice.
- el afla si nu se știe de unde afla.
Ce sa faci? Păi nu face ca ei: sa te măriți, sa divorțezi si apoi sa îți plimbi fica pe drumuri. Fa altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți face reclamație ca relația cu tatăl tău nu e una buna, dar trebuie sa dai argumente și după asta custodia va fi plasata mamei dacă se adeverește ca tatăl tău nu-și face datoria cum trebuie. În orice caz, tu la divorț aveai voie sa alegi. De ce nu ai ales sa stai cu unul din părinți, iar celălalt sa te viziteze sau se te duci la el din când în când?