| AvalohAlyn a întrebat:

In prezent,mai e valabila zicala "Ai carte, ai parte"? Cat de adevarata este?

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

In ziua de azi, dar ma degraba dintotdeauna, mai importanta e atitudinea pe care o obtii din ce citesti decat informatiile in sine. Devenirea ta.

| T0T a răspuns:

Încă mai este destul de adevărată. Poți face ceva și fără să ai carte dar dacă o ai mereu te va ajuta acest lucru.

| J0B0MAT a răspuns:

E adevarata, dar iti mai trebuie si bani ca sa ai parte de foarte bine.

| Anonimuserr a răspuns:

Nu, nu mai este în situaţia actuală a României. Această singtagmă este profund falsă. Dacă stăm să ne uităm la modul în care sistemul nostru educaţional funcţionează, clar nu!
Să ne uităm la personajele care apar pe la TV şi fac băşcălie că au o facutlate făcută pe daiboj sau nu au delco facultate şi au bani.
Dar vorbind la modul general. Da este adevărată. Dacă nu înveţi, poţi lucra la spaţii verzi.
Să ne uităm şi la copiii din mediul rural care doresc să înveţe dar din pricina grijilor gospodăreşti a părinţii a conjuncturii nu învaţă şi nu au parte de o viaţă bună.

Răspuns utilizator avertizat
| SweetnothingAli a răspuns:

Daca e sa fim realisti conteaza intr o proportie de maxim 30 la suta! Mai nou se merge pe : Ai pile, ajungi departe!

| MusicFeelings_Maryan_1994 a răspuns:

Salut!
Eu cred ca este, dar depinde din ce perspectiva privim situatia.

Sistemul de invatamant e la pamant. Nu o zic eu, se vede cu ochiul liber. Totul se bazeaza pe memorie, pur si simplu iti sunt indesate in cap niste informatii si asta e tot.

Daca te bazezi DOAR pe sistemul de invatamant, o sa ajungi in cel mai bun caz un bun angajat.

Scoala te poate invata sa ajungi un bun angajat.

Totusi, daca vrei sa ajungi un antreprenor sau un spirit inovator, e nevoie de mai mult de atat.

Trebuie sa studiezi singur sau sa gasesti o comunitate in care se studiaza serios un anumit domeniu.

Trebuie sa gasesti metode mult mai eficiente de a invata. Sunt lucruri pe care nu le inveti in scoala.

Sper ca te-a ajutat raspunsul meu.
Ca sa fiu mult mai la obiect... Daca ai carte, ai parte, insa nu iti pune toata baza in ce inveti la scoala sau la facultati.

Bafta!