| AndreeaElena a întrebat:

In propozitia: *A ramas asa cum a fost*, care sunt predicatele (cred ca sunt ambele nominale dar nu stiu sigur...)Daca poate sa-mi explice cineva.

6 răspunsuri:
| Gândac a răspuns:

Predicatele sunt :"a ramas" si "a fost". Primul e clar nominal, iar al doilea e şi mai clar verbal. Ce mă încurcă pe mine e "aşa". Nu îmi dau seama dacă intră în prima propoziţie, şi e nume pridicativ, sau intră in a doua şi "a rămas" e predicat nominal incomplet. thinking

| Carlamonicaanghele a răspuns:

Predicatul este a ramas.

predicat nominal este mereu verbul a deveni
''a fi "este predicat nominal cand are un adjectiv pe langa el si nu numai
predicatul nominativ este alcatuit din verb copulativ si nume predicativ. de exemplu :este frumos; este cuminte;...

daca vrei mai multe explicatii ma anunti printr-un mesaj.
funda:d

| Carrie a răspuns:

Primul predicat:nominal:a ramas asa(propozitie principala) al doilea:predicat verbal:a fost(propozitia asa cum a fost e propozitie predicativa cu cuvantul de legatura ''cum'')sper ca ti-am fost de ajutor

| 3ntzz a răspuns:

Pai eu cred ca ambele verbe sun verbe copulatice.

| davidutzu12 a răspuns:

In propozitia ta sunt doua fraze adica doua verbe, prima fraza ''A ramas'' si a doua fraza '' asa cum a fost".
Succes!
Funda?

| mela11 a răspuns:

A ramas e simplu predicat iar al doilea se ia asa "a fost asa" e predicat nominal