| anonim_4396 a întrebat:

Incotro ne indreptam?
Obsev cu stupefactie ca superficialitatea e tratata ca profunzime, spoiala de instruire devine etalon de cultura, o voce stridenta e perceputa ca adevarata si de ascultat, balbaiala, ca inteligenta!
Se inverseaza valorile, se inmultesc incultii sau nu mai reusim noi sa tinem pasul cu realitatea fierbanda?

Răspuns Câştigător
| Nastasia a răspuns:

Orori ale societatii, orori umane au existat de-a lungul timpului (putem sa luam, spre exemplu, perioada Evului Mediu), insa ceea surprinde azi este modul in care acestea ajung sa-i "altereze" si pe cei care pareau sa mai creada in anumite valori.
Societatea mercantilsta a aparut in secolul 17, insa, azi mai mult ca niciodata, aceasta pare sa fie nu doar un ghidaj economic, ci si unul social si "valoric".
Si cu privire la ceea ce a spus @tepes nu vreau sa cred ca a deschide ochii in fata superficialitatii, a-i taxa pe cei inculti reprezinta doar un prerogativ al demiurgilor.
Si noi, oamenii, putem sa intervenim si sa mai dam jos rugina de la suprafata lucrurilor.
Asa ca, daca tot o voce stridenta e un principiu al oratoriei moderne, strig si eu in gura mare faptul ca sunt o optimista si facem noi cumva sa inversam polii valorilor.

19 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ca observi toate astea nu ma mira. Sar in ochi; te trag de maneca. Ce nu inteleg este stupefactia. Inca nu te-ai obisnuit? Inca n-ai aflat? Traim in Romania si nimic nu ar trebui sa ne mai mire.
Doar ne conducem dupa principii "sanatoase" de genul "cine nu-i cu noi e impotriva noastra" sau "noi muncim, nu gandim".

| Bacemi a răspuns:

@Dmonik, este aceeasi problema a contrastului esenta si aparenta. Este o problema veche acoperita cu o coperta noua.

| Flav a răspuns:

Toate se reduc la un singur lucru: Banul! Nu ne mai intereseaza educatia copiilor, ci cum sa facem cat mai mult cascaval. Altii, nu mai au timp de educatie pentru a avea ce le pune in gura. Totul porneste de jos, iar viitorul nu se aude asa stralucit.
Mergem pe conceptia ''ala a furat mai mult ca mine'' si nu vrem sa fim pe locul 2. Nu avem limite morale, ci doar superficialitati si conceptii de a ne imbogati cat mai rapid.
Eu am un sfat: nu furati, guvernul uraste competitia!hee hee

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Am sa-mi exprim opinia despre aceste anomalii in mod generalizat. Oare cati dintre oamenii secolului XIX – destul de decadent, de altfel – ar fi putut sa-si imagineze gradul de prabusire in care a ajuns, dupa doua secole, umanitatea? Cu siguranta, extrem de putini ar fi putut prevedea ca se va ajunge la aceasta cufundare aparent inexorabila in non-sens, absurd, dezordine, violenta şi uratenie...
Profetii de sute sau mii de ani prezic, printre altele, fenomene precum ateismul, sectarismul, numarul crescut de cataclisme, secatuirea resurselor naturale, degradarea religiilor, aparitia satanismului, legalizarea si cresterea numarului de avorturi, razboaiele distrugatoare, promovarea unor false valori, stiinta orientata numai catre materialism, pervertirea in plan sexual... Privind in jurul nostru, este evident ca toate acestea se petrec in lumea contemporana, si mai mult chiar, sunt considerate „normale".
Fiecare dintre noi, cei care traim in aceasta perioada, meritam sa ne aflam aici si acum, sa ne confruntam cu toate aceste situatii dificile, pentru a compensa astfel anumite greseli anterioare pe care le-am facut. Mai presus de toate, fiecare dintre noi trebuie sa facem, in aceasta epoca, anumite alegeri fundamentale si, prin aceste alegeri, sa ne exprimam continuu optiunea pentru directia ascendenta, pentru lumina, pentru Dumnezeu. Viitorul sumbru prezis de diferiti intelepti din vechime poate si trebuie sa fie evitat. Depinde de fiecare dintre noi.

nony
| nony a răspuns:

Adapteaza-te! Altfel vei ¨muri¨ (moral, social, uman)

| JeSa a răspuns:

Eu cred ca totusi exista un adevar dar nu avem sa stim niciodata exact care e. ...intotdeauna "Adevarul e undeva la mijloc"., april te felicit! Pa, pa!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Sa te uiti la filmul "Idiocracy". Explica problema asta foarte bine.

| edoru a răspuns:

Inainte ne indreptam si e drept ca nu mai putem tine pasul, acest *inainte* ne-o ia inainte.

| Andra_5221 a răspuns:

Ne indreptam sper marele abis(adica nimic).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Realitatea fiecaruia sta in el si este judecata tot la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De obicei, cine tipa mai tare are dreptate, c-asa hotaraste multimea care aude doar ce striga el si nu mai are timp sa asculte si alta parere. Ete cum de a ajuns Becali filozof rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Haaaii ma lesi? cu realitatea fierbanda? mie-mi place de becali.bai harciog? ce are judecata cu realitatea? realtateaeste post de televiziune si judecata este la trebonale. ce tot o arzi cu parul-n ochi, ca elena udrea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Tepes, ce mi-e drag de tine! Aici vroiai sa ma aduci, sa-mi declar sentimentele sincere pentru tine! Ai reusit! Nu stiu insa ce vom face in acest triunghi amoros: tu, eu, Becali?!?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vrut sa dau un raspuns mai complex, scriu doar"postarea lui tepes"e suficient sa stii acum unde ne indreptam. E ca si cum ti-as da o poza cu Romania care face cat 1000 de cuvinte. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu mai tine cont de valori.
Toti se zbat ca pestele pe uscat pentru a supravietui realitatii fierbanda.
@Harciog-Realitatea tv sau carethinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dmoniko? esti fata? si chiar esti tu in poza aia de esperta? pai voiam sa ma gandesc la trioul propus. da. am spus ca-mi place becali.nu ca-l iubesc.cat despre tine? gand la gand cu bucurie.tot voiam eu sa fac un trio, si i-am spus sotiei sa vina cu o colega. da acum s-a rezolvat.nu mai e nevoie.sa vezi ce o sa se bucure.cred ca o sa vad iar, o farfurie zburatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, Tepes, aia din foto e nevasta-mea! Si are standarde prea inalte!
Las-o balta, nu te prinde atitudinea ironica si batjocoritoare, reusesti sa cazi in derizoriu! Vezi spusele lui Sharky!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarile din categoria "educatie si cultura generala", tot mai rare in ultima vreme, ajung sa primeasca raspunsuri din "dragoste si sex". Deci, da, valorile se inverseaza. Atunci cand nu esti in stare sa dai un raspuns la obiect si n-ai nici decenta sa taci, ce-ti ramane de facut? sex in grup.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine ar fi ca valorile sa se inverseze: asta ar presupune existenta lor. Parerea mea, insa, este ca ele cam dispar, ceea ce e mult mai rau. Inculti am avut si vom avea intotdeauna, fara numar, fara numar. Toate natiile planetei ii au. Problema noastra e ca ii lasam sa ne conduca, in mai toate sensurile posibile.
Si-apoi, daca majoritatea e superficiala si pseudointeligenta, nu e clar ca profunzimea si inteligenta vor fi luate-n ras? "Vina" celor capabili este ca sunt mult prea educati si finuti cu magarii, tembelii, idiotii etc. N-ar fi mai bine sa le dati si cate una-n gura, periodic si la figurat vorbind, pentru a sti unde le e locul? Zic si eu, ca un superficial ce sunt...