| smooky a întrebat:

"Inima la un pacient" sau "inima unui pacient"? De ce?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De ce, ești donator sau donor?

| mastadont a răspuns:

Cel mai corect e inima unui pacient. E simplu, pentru că așa se formează dativul, în acest caz inima este dativ. A cui inimă? a unui pacient sau a pacientului.

| mastadont a răspuns:

Se poate folosi și inima la un pacient însă doar într-o construcție incidentă, de ex: Inima, la un pacient supraponderal, poate ceda mult mai ușor. Dar tot mai bine sună inversiunea însă, la un pacient supraponderal, inima poate ceda mai ușor.

| unvecin a răspuns:

Inima unui pacient.

Pentru că întrebarea nu e: La cine inimă?
Ci: A cui inimă?

Probabil ar merge doar în ceva caz de genul: Aparat special, ești inimă la un pacient pe moarte. ("la cine?" cu sensul de "pentru cine?")

| Ionut58282856 a răspuns:

Intr-o propozitie donezi iar in cealalta e inima unui pacient. Asta inteleg eu si asta ar fi rezolvarea corecta, parerea mea

| aNDREIEBAIATBUN a răspuns:

De ciuda