| Buresbista123 a întrebat:

Durata de viata a unui pacient care a facut un transplant de inima este de 12-13 ani, dupa aceasta perioada ce se poate face ca acea persoana sa poata trai de exemplu pana la 70 75 de ani, daca in momentul transplantului a avut de ex 25 de ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Treaba e la fel cu orice organ in afara de maduva hematogena si celulele stem.
Cauza este foarte simpla: fiecare celula din corpul meu exprima in jur de 3000 de antigene de suprafata. Pentru fiecare dintre cele 3000 de antigene exista, in populatia umana, intre 3 si 24 ed variante. Combinatia mea de antigene este unica si imunitatea mea stie ca orice nu exprima acea combinatie de antigene nu-mi apartine, e un corp strain si trebuie distrus. Aceasta recunoastere ne ajuta in lupta impotriva microorganismelor care dau infectii si care sunt recunoscute ca fiind straine tocmai pe baza acestor combinatii.
Pentru a se decide daca inima este buna sau nu, ea trebuie sa aiba cat mai multe dintre aceste proteine majore. In primul rand trebbuie sa aiba aceeasi grupa si acelasi Rh (astea sunt antigenele cele mai importante), minim 4 dintre cele 6 antigene majore de histocompatibilitate (MLH) si cat mai multe dintre celelalte. Fratii gemeni identici pot avea toate cele 6 antigene majore si inca vreo mie dintre celelalte comune, de aceea transplantul de la frati gemeni identici are cea mai mare sansa de compatbilitate si cea mai mare durata de viata. Cu cat numarul de proteine identice este mai mare, cu atat mai bine. Cred ca in acest moment, conditia minima este: identitate de grupa, Rh, 4 antigene majore si inca cateva din celelalte (nici macar nu stim/putem sa le identificam pe toate, stim doar ca exista si care sunt in urma unor experimente laborioase)

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Durata medie de viata este 12-13 ani, poate supravietui, dupa transplant, pana la 18-20 de ani. Ulterior, va avea nevoie de un nou transplant daca in acest ani nu se identifica un tratament nou care sa nu mai permita distrugerea organului transplantat

| Buresbista123 explică (pentru Brigaela):

Dar de ce organul transplantat se deterioreaza asa de repede? de ex daca tu ai 20 de ani si transplantul vine de la o pers de 20 de ani deci o inima tanara de ce dupa 13 ani ea se deterioreaza?

| Brigaela a răspuns (pentru Buresbista123):

Fiindca in fiecare clipa organismul in care a fost transplantat o considera un corp strain si lupta cu toata imunitatea sa o distruga. Pacientii primesc tratament imunosupresor, sa reduca imunitatea la mini, dar nu este posibil sa-i lasi complet lipsiti de imunitate (ar muri imediat de infectiie) si, de aceea, orice rest de imunitate participa la distrugerea organului non-self

| Buresbista123 explică (pentru Brigaela):

Trista treaba,la fel e si cu alte organe? care ar fi cauza respingerii si nevoii de medicamente-uite de ex daca printr un exercitiu al imaginatiei sa zicem ca cineva ar fi operat pe inima, i s ar scoate inima si apoi i s ar pune la loc, el fiind sanatos, inima lui va respinge sau nu propriul organism, care ar fi codul prin care un organ se impaca sau nu cu un organism si cum se decide ca o inima donata de cineva e bbuna pentru tine sau nu?

| Buresbista123 explică (pentru Brigaela):

Mersi

| Brigaela a răspuns (pentru Buresbista123):

Treaba e la fel cu orice organ in afara de maduva hematogena si celulele stem.
Cauza este foarte simpla: fiecare celula din corpul meu exprima in jur de 3000 de antigene de suprafata. Pentru fiecare dintre cele 3000 de antigene exista, in populatia umana, intre 3 si 24 ed variante. Combinatia mea de antigene este unica si imunitatea mea stie ca orice nu exprima acea combinatie de antigene nu-mi apartine, e un corp strain si trebuie distrus. Aceasta recunoastere ne ajuta in lupta impotriva microorganismelor care dau infectii si care sunt recunoscute ca fiind straine tocmai pe baza acestor combinatii.
Pentru a se decide daca inima este buna sau nu, ea trebuie sa aiba cat mai multe dintre aceste proteine majore. In primul rand trebbuie sa aiba aceeasi grupa si acelasi Rh (astea sunt antigenele cele mai importante), minim 4 dintre cele 6 antigene majore de histocompatibilitate (MLH) si cat mai multe dintre celelalte. Fratii gemeni identici pot avea toate cele 6 antigene majore si inca vreo mie dintre celelalte comune, de aceea transplantul de la frati gemeni identici are cea mai mare sansa de compatbilitate si cea mai mare durata de viata. Cu cat numarul de proteine identice este mai mare, cu atat mai bine. Cred ca in acest moment, conditia minima este: identitate de grupa, Rh, 4 antigene majore si inca cateva din celelalte (nici macar nu stim/putem sa le identificam pe toate, stim doar ca exista si care sunt in urma unor experimente laborioase)

| thalyslly a răspuns:

Dieta,sport (sil sanatos de viata) pot prelungi durata de viata

| IustinDiac a răspuns:

Viata poate fi lung sau lata. Majoritatea traiesc mult si nu fac nimic in viata. Probabil este mai important decat sa traiesti mai mult si chinuit sa fii multumit de timpul scurt pe care l-ai avut.