| Andreee a întrebat:

Intr-un bloc sunt 14 apartamente cu 2 si 3 camere. Daca in total sunt 37 de camere, cate apartamente de fiecare sunt? Rezolvarea completa, va rog.

Răspuns Câştigător
| ȘtefiȘtef a răspuns:

1. Presupunem ca sunt numai apartamente cu 3 camere.
2.Cate camere ar fi?
14x3= 42
3.Cu cat am presupus fals?
42-37=5
4. Care e diferenta de camere intre apartamentele cu 2 camere si apartamentele cu 3 camere?
3-2=1
5.Cate apartamente cu 2 camere sunt?
5:1=5
6. Dar cu 3 camere?
14-5=9
sau
1.Presupunem ca sunt numai apartamente cu 2 camere.
2.Cate camere ar fi?
2x14=28
3.Cu cat am presupus fals?
37-28=9
4.Care e diferenta de camere intre apartamentele cu 2 camere si apartamentele cu 3 camere?
3-2=1
5.Cate apartamente cu 3 camere sunt?
9:1=9
6.Dar cu 2 camere?
14-9=5
Eu asa stiu sa o fac. Pa-Pa!

5 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Notăm x cu numărul apartamentelor de 2 camere şi cu y numărul apartamentelor cu 3 camere.
Deci:
x+y=14
2*x+3*y=37
Asta e explicaţia matematică, e un sistem de două ecuaţii cu două necunoscute. Dacă ştii să îl rezolvi, atunci aşa se rezolvă, iar toată problema pentru problemele similare este să pui datele astfel încât să faci din ele ecuaţii matematice.

| ruxi1728102 a răspuns:

Notezi cu a si b apartamentele cu 2 respectiv 3 camere; deci a+b=14;
a*2+b*3=37 aici ai doua ecuatii cu 2 necunoscute poti sa scoti pe a din prima si sa inlocuiesti in a2a si aflii pe b apoi pe a

| ooFuChsiAoo a răspuns:

Hey...stiu eu o varianta mai usoara
x=numarul apartamentelor cu 2 camere
y=numarul apartamentelor cu 3 camere
x+y=14=>x=14-y
(Acum scriem ecuatia cu numarul camerelor)
2*x+3*y=37(adica numarul apartamemtelor cu 2 camere*2 camere+numarul apartamentelor cu 3 camere*3camere=37 camere)
inlocuim pe x cu 14-y si avem
2*(14-y)+3*y=37
28-2*y+3*y=37
28+y=37
y=37-28
y=9
x=14-y
x=14-9
x=5
Asadar avem 5 apartamente cu 2 camere si 9 apartamente cu 3 camere.
Funditabatting eyelashes?

| mishu112 a răspuns:

Da ces eu mah sa iti fac temele ahlaughing? ma crezi prost?

| Ana-Maria_Vasile_1990 a răspuns:

Invata sa iti faci temele si sa faci corect si ar fi usor. Gandeste!