| sabin89 a întrebat:

Într-un răspuns dat de minrest am văzut fraza:
" De acum in colo, strategia sunt activitatile comune"
Şi mi-am adus aminte că de mult voiam să pun o întrebare legată de acordul gramatical în cazuri de astea. Cine trebuie acordat cu cine? Deci, "strategia este" sau "strategia sunt"?
Ce părere aveţi?

9 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Uite un alt exemplu: "Hobbyul meu sunt jocurile de noroc". Nu cred că ar merge: "Hobbyul meu este jocurile de noroc".
Problema e următoarea: Care e subiectul? Pentru că predicatul trebuie să se acorde cu subiectul.

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Eu nu cred ca merge prea bine nici prima varianta.

| sabin89 explică (pentru minrest):

În exemplul din topic, dacă schimbăm ordinea, parcă merge "sunt". Adică: "Activităţile comune sunt strategia cea mai potrivită".
Or fi profesori de română pe aici? happy

| T0T a răspuns:

Este greșit oricum. Nu poți să legi în modul acesta un substantiv la singular cu unul la plural. Totuși ești obligat, ca măcar, să pui „strategia este".

| minrest a răspuns:

Strategia este, caci e una sigura; daca nu stiam sa fac acordul, il mai greseam din cand in cand, nu o singura data.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Să ştii că nu e chiar "fireşte", pentru că depinde care consideri că e subiectul. Unii ar spune că "strategia", alţii că "activităţile". Am mai văzut dezbateri pe această temă.

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Instinctul nu te lasa sa spui ca ceva singur, sunt. Banuiesc ca intr-o prima formulare, am avut ceva la plural, am inlocuit cu ''strategia'', dar in graba nu am corectat acordul.

| minrest a răspuns:

Oricum, pare sa lipseasca ceva din fraza; asta se explica prin transformarea frazei in graba. Dar daca ai ''strategia'', la singular, todeauna folosesti ''este''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o greșeală de exprimare și în prima și-n a doua variantă.
Poți să spui că de acum în colo activitatea comună o să fie strategia sau că strategia este activitatea comună.
Așa se înțelege cât de cât.