| AlinAreni a întrebat:

Intr-un vas se afla o solutie de sare in apa cu concentratia de 5%. Daca masa solutei este egala cu 250 g determonati cantitatea de apa folosita. Si Nu vreau doar un singur raspuns vreau sa stiu Si cum sa calculat, eu stiu ca rezultatul este de 12, 5 g dar nu stiu calculu sau formula

2 răspunsuri:
| MitzaaRulzz a răspuns:

Calculul concentratiei se face dupa o formula simpla:
concentratia=masa de subst dizolvata (md) supra masa solutiei (mersi) totul ori 100.
Asadar, stiind ca masa solutiei este de 250 de grame, atunci din start inseamna ca masa de substanta dizolvata o sa fie c*mersi supra 100, de unde md=(5*250)/100=12.5g
Reped, MASA DE SUBSTANTA DIZOLVATA e 12, 5g. Masa de apa, tot cu o formula, este mersi-md, de unde masa de apa este 237, 5.

| MitzaaRulzz a răspuns (pentru MitzaaRulzz):

Imi cer scuze, dar TPU a corectat automat. Acolo unde vezi mersi, era M S, de la masa solutiei