| tonyc7 a întrebat:

Intre Germania si Japonia, care stat credeti ca e mai puternic economic, cu tehnologie mai avansata si de mai mare importanta globala?

3 răspunsuri:
| svenhassel13 a răspuns:

Germania! Der Fuhrer întotdeauna va avea grija de sfanta Germanie!

| Anonim53220 a răspuns:

Japonia, mai ales Tokyo e considerat cam cel mai modern oras. Am vazut mai multe video-uri cu el vizitat si e alta lume. Germania e sus si ea, dar Japonia e mai dezvoltata. Multi nu stiu ca Asia e chiar misto, dar sunt multe locuri faine, moderne dar si istorice si medievale. Eu unul mi-as dori sa vizitez Japonia mai mult decat Germania. E mai diferita de Europa, ceea ce vedem mereu

| autodidact a răspuns:

Este greu de spus care este cea mai tehnologizata, Japonia si Germania ocupand locurile trei, respectiv patru, in clasamentul celor mai dezvoltate economii ale lumii, dupa SUA si China, deci la mare concurenta. Clasamentul poate sa se schimbe oricand, in acest registru putand interveni si alte variabile, iar pandemia a demonstrat cu prisosinta acest lucru. Desi aflate la mare distanta, fizica, ca tot vorbim de distantare fizica, cele doua natiuni au foarte multe puncte in comun, asta numai daca ma gandesc la istoria, sa-i spunem mai recenta, de dupa Al Doilea Razboi Mondial, cand, cele doua state invinse, aflate in ruina, si-au refacut, in 15-20 de ani, economiile si au devenit modele de dezvoltare si eficienta pentru intreaga lume. Evident, avem de a face cu un miracol japonez, german (mai precis, vest-german), de ce nu, unul italian, cu riscul de a iesi din context, miracole explicabile, daca ne gandim la infuzia de capital american, pompat, de teama raspandirii comunismului, in economiile japoneza si vest-germana (celebrul Planul Marshall). Miracolele nu ar fi fost posibile daca nu ar fi intrat in joc si alte variabile: spiritul practic, istetimea si inventivitatea, puterea de a o lua de la capat, spiritul de disciplina si ideea ca trebuie sa-ti faci datoria cat mai bine la locul de munca ale natiunilor germana si japoneza. Ambele state exceleaza in cele mai diverse domenii: automobile, electronica, it, robotica, industrii si tehnologii de varf etc. Este greu de apreciat care este cea mai tehnologizata: Germania, locomotiva Uniunii Europene, sau Japonia, a doua economie asiatica. Lupta este stransa intre cele doua, cu un usor avantaj pentru Japonia, cel putin in anumite domenii. Probabil ca un studiu mai aprofundat al problemei ar lamuri cu certitudine aceasta proglema si ar oferi un raspuns rezonabil la intrebarea pe care ai pus-o. Personal admir, in egala masura, cele doua modele de dezvoltare, japonez si german. Avem multe de invatat, implementat, copiat si adaptat de la acestea. Nu stiu in ce masura vom fi capabili sa facem asta in Romania lui "Lasa, ba, ca merge si asa".