| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare despre facultate nr 150 laughing laughing
Daca renunt inainte de examene stiu ca voi plati tot anul....si ceva taxa de retragere dosar dar daca nu mai merg la examen si ma exmatriculeaza ei din cauza absentelor si ca nu voi avea credite mai trebuie sa platesc anul? Tehnic nu imi retrag dosarul m-ar da ei afara. (Si daca vreti sa intrebati,, dar de ce renunti?,, Vreau sa zic ca eu am dat la specializarea asta ca o a doua optiune si am zis ca daca nu ma accepta la prima, doar la asta, eu la asta nu ma inscriu, dar de proasta tot m-am inscris ca am zis, poate imi va place)

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai bine ți-l retragi, e mai nasol să-ți apară acolo exmatriculată plus că exmatricularea poate face reînmatricularea mai dificilă. Eu n-am plătit taxă pentru scoaterea dosarului

| Wr3nch a răspuns:

La ce facultate esti din ce oras?

| Catrice a răspuns:

Mergi ma si-ti retrage dosarul, plătești doar prima runda de taxa.
Tot plătești daca te exmatriculează.

| AnastasiaK a răspuns:

Tot o sa-ti retragi tu dosarul ca nu ti-l trimit ei cadou prin poștă că n-ai promovat. Iar dacă te duci și ceri tu să te retragi, tot exmatriculare se cheamă, doar că va apărea mențiunea "la cerere". În schimb, când nu promovezi, apare "exmatriculare prin nepromovare" sau ceva de genul.

În esență, ambele sunt exmatriculări și la ambele plătești cam aceleași taxe, doar că în funcție de CÂND ești examtriculat/ă, la unele facultăți scapi de plata taxei pe semestrul 2.

| eckblume a răspuns:

Retrage-ti dosarul ca nu platesti tot anul din cate stiu. Informatiile ascestea le poti afla sunand sau trimitand un mail secretariatului.
Daca faci miscarea asta vei fi exmatriculata si se va vedea destul de rau pe foaie/in baza de date. Cel mai bine e sa iti retragi dosarul si ai scapat de grija.

| OFQuestions a răspuns:

Daca vrei sa renunti du-te si retrage-ti dosarul.

Mai bine sa fii exmatriculata la cererea ta decat exmatriculata de ei.