| chiftelutacrocanta a întrebat:

Intrebare pentru atei:Ce v-a facut sa nu credeti in Dumnezeu,care este pur si simplu pace si iubire? Voi chiar nu simtiti ca fara Dumnezeu lumea este in ratacire? Parca si sufletul e mai ratacit mai dureros si mai rece, asa ca si o gheata asezata la piept, Cum puteti suporta aceasta durere? Voi credeti ca Dumnezeu este robie, nu simtiti libertate sau ce v-a facut sa nu credeti in el?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da pe tine ce te-a facut sa nu crezi in zeus? ca sunt curios, tu nu simti ca esti ratacit fara zeus si ca e dureros etc ce durere omule nu vreau sa te judec dar tu toata ziua te plangi ca o fetita pe TPU vezi mai vreun ateu care sa se planga asa ca tine de vorbesti de noi? daca asa bine isi merge de ce te plangi toata ziua, esti culmea chiar te scot de la prietenii ca esti culmea omule, ultimul meu raspuns apropo

Răspuns utilizator avertizat
| TicTac47 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Plictiseala vine de la diavol... citeste ceva. Si cu obezitatea mai fa sport, fotbal, treba etc.

| J0B0MAT a răspuns:

Eu cred intr-un Dumnezeu unic in toata lumea, care este acelasi cu energia primordiala, cu forta vitala, care este prezenta in fiecare dintre noi.Nu cred in judecatorul teribil pe care il descrie biblia sau oricare alta religie.

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Da,bine.Eu am spus ce cred eu. Logic ca nu vei fi de acord cu mine daca tu esti crestin pana in maduva oaselor.

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Pai din intrebare reiesea altceva.Nu se numeste Allah la voi?

| LePotato a răspuns (pentru J0B0MAT):

"Pai din intrebare reiesea altceva.Nu se numeste Allah la voi?" - Oricum ar fi, e acelasi lucru ^ ^

| drutzix a răspuns:

Dumnezeu este iubire pe bune? Ai citit macar Biblia? O sa fie un raspuns mai lung, sper sa il citesti.
Vorbim de un zeu care a condamnat 40 de copii la moarte pentru ca au ras de un chel (sursa: 2 Regi 2:23-24)
Sa nu mai vorbim ca atunci cand evreii erau in Egipt dumnezeu a impietrit inima lui faraon ca sa ii poata chinui mai bine pe egipteni (exodul 10:27)
Sau atunci cand l-a torturat psihic pe Avraam si pe Isaac ( geneza 22)
Sau cand a ordonat uciderea unui om pentru ca a adunat niste bete de foc in ziua sabatului ( numeri 15:32-36)
Pot continua asa la nesfarsit. Zeul iudeo-crestin este cel mai oribil personaj din toata fictiunea. Este ucigas, mandru, misogin, se enerveaza repede etc.
Si nu incepeti cu "Pai exemplele tale sunt din vechiul testament" pentru ca in biblie scrie clar ca dumnezeu nu se schimba deci nu conteaza daca este VT sau NT vorbim de acelasi zeu (Dorugar cred ca o sa ma contrazica laughing )
De ce te-ai inchina la un criminal in masa?
Sunt ateu si nu simt nici o durere si in nici un caz nu sunt rece cu oamenii, din contra cand credeam in Dumnezeu eram mult mai trist si rece, ce rost are viata asta daca ajung in rai/iad dupa ce mor?
Toate religiile reprezinta robie. Toate sunt facute sa te puna sa respecti reguli inventate de niste hoti pentru a manipula restul populatiei. E rau sa fi mandru de ceva facut de tine (de ce?). E rau sa te distrezi si sa uiti de probleme (de ce?). Iti spun eu de ce, daca te simti implinit si fericit esti mult mai greu de controlat.
In fine, deja m-am intins prea mult cu raspunsul.
Sunt ateu deoarece nu exista dovezi pentru existenta unui zeu (cu atat mai putin pentru existenta zeului iudeo-crestin).
Si chiar daca s-ar dovedi ca biblia e adevarata si YHWH exista tot as refuza sa ma inchin unui criminal.

| Alcyon a răspuns (pentru drutzix):

Omule, tipul e musulman, nu cred ca-l intereseaza ce scrie in Biblie.

| drutzix a răspuns (pentru Alcyon):

Islam, crestinism, nu conteaza, au acelasi dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://adevarul.ro/......index.html

| YouDieAsYouLived a răspuns:

Ma injurat de mama!