| TeneRobert a întrebat:

Daca raman cu media neincheiata la o materie pe semestrul 2, ce se va intampla? Se va proceda la fel cum se procedeaza in semestrul 1 sau cum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu se incheie media pe semestru II atunci nu se incheie nici media anuala si vei fi declarat amanat la respectiva materie, conform ROFUIP, citez:
"ART.65.(1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi vor încheia situaţia şcolară în primele 4 săptămâni de la revenirea la şcoală, în conformitate cu prevederile prezentului regulament.
  (2) Încheierea situaţiei şcolare a elevilor amânaţi pe semestrul al doilea sau amânaţi anual se face într-o perioadă stabilită de conducerea unităţii de învăţământ, înaintea sesiunii de corigenţe. Elevii amânaţi, care nu promovează la una sau două discipline de studiu, în sesiunea de încheiere a situaţiei şcolare, se pot prezenta la sesiunea de corigenţe."

7 răspunsuri:
| Husicel a răspuns:

Dacă rămâi cu media neîncheiată pe semestrul 2 înseamnă corigență

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De ce zici că rămâi cu situația neîncheiată? Nu ai note suficiente, ori nu ai dat teza?
Fără teză nu ți se poate încheia situația școlară.
Ai șansa ca, în prima săptămână de școală (septembrie), să îți dai teza, numai la indulgența profesorului. În caz contrar, cei cu situația neîncheiată, sunt declarați repetenți!
Teza nu o poți susține în perioada de corigență.

Dacă ești în clasa a VIII-a, rezolvă-ți situația școlară! Încă mai ai timp. În cazul în care nu ai note suficiente, insistă pe lângă profesor, roagă-l să te ajute, să îți mai dea o șansă!

| Lαrisα a răspuns:

S-ar putea sa ramai corigent.

| Annnonim12 a răspuns:

Vei ramane corigent!

| Wolfix a răspuns:

Nu o sa iti incheie situatia scolara, deci, probabil, vei ramane corigent/a

| Tyna2016 a răspuns (pentru Wolfix):

Nu rămâne corigența! Trebuie sași deie examenul de de încheiere la materia respectivă iar dacă pică si acolo atunci va rămâne corigențawinking

| DeadKnightV a răspuns:

Ti se va incheia media la sfarsitu verii când se da corijarile te pune sa dai un test dar diferit fata de corigenti (crede si eu am avut media neinchiata)