| Lari16 a întrebat:

Intru in clasa a 10a. Dacă vreau să mă transfer de la un profil de turism si alimentație la unul de comerț sau economic, ce diferențe trebuie să dau? Si daca ma transfer acum in vacanta asta de vară cand dau diferențele?

Răspuns Câştigător
| AdrienWH a răspuns:

Salut! Daca vrei sa te transferi de la un profil la altul, primul pas pe care trebuie sa il faci, este sa te duci la liceul la care vrei sa te muti si sa te interesezi, daca ai media generala (pe sem 1 si sem 2, clasa a9a) mai mare decat ultimul ce a promovat in aceea clasa. Daca indeplinesti aceasta conditie, vei face o cerere de transfer, iar apoi astepti raspunsul. Daca esti admis, te va pune sa vi cu dosarul de la liceul vechi, la cel nou si sa sustii examenul de diferenta. Examenele de diferenta, se susitn la materiile pe care nu le-ai studiat la profilul vechi. Cel mai probabil, o sa dai diferenta la modulele profilului de comert sau economic (depinde la care te muti). Diferentele le vei da in august sau in septembrie, depinde de liceu, iar daca le promovezi cu minim 6, esti admisa in clasa respectiva.

Mult succes si multa bafta!

1 răspuns: