| Georgescu1010 a întrebat:

La bac am luat silogismul aii-1 iar teza a fost Unele vertebrate sunt animale acvatice iar silogismul meu a fost : Toate animalele care traiesc in apa sunt animale acvatice / Unele vertebrate sunt animale care traiesc in apa si teza aia, ma intreb daca mi o puncteaza, daca se gandesc si la animalele care traiesc pe uscat si in apa, crocodilul de exemplu

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

E posibil sa-ti puncteze mai ales ca au vazut ca stii si ce mod sa folosesti chit ca termenul mediu e cam tras de par si cam prea general, mai bine puneai o balena, un rechin ceva.

| Georgescu1010 explică (pentru Adry05):

Chestia e ca m-am gandit la balena atunci dar nu stiu de ce n am scris... off

| Adry05 a răspuns (pentru Georgescu1010):

Eu la definitie am scris Dealul cuprinde totalitaea dealurilor pentru non-circularitatii tot dintr-o inspiratie proasta, ce zici, mi-o lua-o ca fiind buna? laughing

| Georgescu1010 explică (pentru Adry05):

E mai plauzibila decat silogismu meu totusi, depinde de corector ...la deal am scris dealul este acel deal peste care am trecut. Problema e ca la ex 1 de la sb 3 m-am luat dupa silogismu asta de la b si daca il gresesc pe asta il gresesc automat si pe ala... de la 10 cat voiam sa iau, scad la 9, incredibil

| Adry05 a răspuns (pentru Georgescu1010):

DARII-1 e
MaP
SiM
SiP
Daca ai facut asa si ai respectat si in limbaj natural e bine, n-ai de ce sa-ti faci griji