| dey11 a întrebat:

La bac, care e faza cu probele de aptitudini?
Daca nu le iei pici bacul?
La profil mate info, ce aptitudini dau?
La limba straina pot da ce limba vreau, nu engleza?
Sau daca am atestat luat, mai trebuie sa dau atunci? [ nu de alta, dar in perioada aceea as mai invata la celelalte 3 materii de baza big grin ]

Scuzati intrebarile stupide, dar s-a modificat sistemul si nu mai stiu cum e straight face
Multumesc mult :*

3 răspunsuri:
| danacatalina a răspuns:

Pai se dau aptitudinile"competentele"la romana,informatica si la engleza sau alta limba studiata oral,ascultare,intelegerea textului,si compunere,la toate profilele se dau aceleas competente,trebuie date daca nu leai dat niciodata nu conteaza atestatul, atestatule face parte tot din competente, competente profesionale.deci ordinea este atestat,competente romana, competente informatica, competente engleza cu cele 4 ramuri apoi scris:romana, mate si ce mai dai u in functie de profil.

| nonameanca a răspuns:

Aptitudinile nu pot fi picate, nivelurile la limba straina (la alegere dintre cele pe care le studiezi la scoala) sunt A1 (incepator), A2 (mediu), B1 (avansat) si B2 (experimentat). La info nu-ti pot spune, eu n-am dat, deoarece am avut ECDL-ul si l-am echivalat. Competenta mai e considerat si oralul la romana. Bac-ul depinde de competente doar daca nu te prezinti la ele (nu esti prezent la competente = pici bacul). Si examenul la limba straina poate fi echivalat cu o alta diploma, gen Cambridge.

| AndreiBv a răspuns:

Atestat = aptitudinehappy La info.si in rest aptitudinile le treci oricum:-J primesti un nivel f bine bine suficient.expert.etc! Dar nu pici BACU!happy Poti sa dai la limbi. Engleza franceza sau germana!