| FlorinAcea a întrebat:

Trebuie sa completez fisa de inscriere si inca nu m-am decis ce specializare sa aleg.Imi place limba romana si engleza. Vreau sa imi spuneti ce se face mai mult la filiologie si la ce se da bacul(care sunt probele obligatorii si ce trebuie sa aleg) La fel as vrea si despre stiinte sociale si mate info..Multumesc

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. La "Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

2. La "Filologie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

3. La "Matematică-informatică" dai examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Filologie" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Limba latina (la seral si frecventa redusa la clasa a XIII-a se sustine la Stiinte socio-umane)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

La acelaşi link vezi şi tezele de la "Matematică-informatică" sau "Ştiinţe Sociale"...

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Eu sunt la filologie. Anul acesta trec a 11a.
Fac următoarele materii:
Română (4h)-dai teză/bac
Tic (1h)
Geografie (2h)-dai teză (alegi să dai la istorie sau geografie)
Desen (1h)-Muzică(1h)..este posibil să faci o săptămână desen, una muzică
Religie (1h)
Fizică (2h) (decât în a 9a și a 10a faci)
Matematică la fel ca fizica
Antreprenorială(în a 10a, 1h)
Istorie (2h în a 9 a, 3h în a 10a)-dai teză/bac (doar din materia de a 12a) (alegi să dai la istorie sau geografie )
Franceză (3h)-dai teză
Științe socio-umane (în a 9 a logică, în a 10a psihologie, în a 11 a sociologie, iar în a 12 a filosofie..se face câte 2h pe săptămână și poți alege din ele pentru bac sau geografie (dacă dai bac la geografie, vei da tot din aia de a 12a) )
Latină (1h în a 9 a și a 10a, 2h în a 11 a și a 12a)-dai teză
Dirigenție (1h)
Ed fizică (1-2h..depinde)
Biologie (1h)..se face doar până în a 11a (din păcate)
Chimie la fel ca biologia
Engleză (2h-3h)
Poți să ai și opționale, de exemplu eu am avut EPS (Educație pentru sănătate).
Cam atât. sper că te-am ajutat.
Între științe sociale și filologie nu e mare diferență. La științe sociale se dă multă istorie.
O seară plăcută!

| foreverunicorn a răspuns:

La filologie Se fac 4 ore de romana, 2 de mate, Fizica, logica/psihologie/economie/filozofie(una in fiecare an), istorie, geografie, TIC, Limba2, 3 ore limba1 plus alte materii cate o ora
Din clasa a11a scapi de mate, iar fizica si chimie se transforma intr-o singura materie numita 'stiinte'
Aici faci cate o ora de desen si un de muzica tot liceul
Tezele se dau la romana, limba1, latina, geografie/istorie
La bac se dau romana si istorie obligatoriu, si la alegere geogra/logica/psihologie/Economie/filozofie

La mate info
Stiu ca in a9a si a10a se face o ora de 'arte' pe saptamana, o saptamana desen, una muzica, iar in a11a si a12a scapi de ele
Faci 4 ore cred de romana si mate
Cate o ora de geogra, istorie
Cate o ora de logica/psihologie/filozofie/economie (una pe an) si intr.un an faci si o ora de antreprenoriala sau ceva de genul
Ai doua ore de fizica, una de chimie si nu stiu daca 2 sau 1 de bio (cred ca depinde de an)
Sincer, nu stiu exact cate ore de info se fac. Daca mergi la simplu se fac cam trei dar se schimba in functie de an. Si faci si 2 ore de TIC
Limbile straine le faci in functie de cum optezi
Dai teze la romana, mate, limba (daca esti la bilingv) si doua din fizica/bio/chimie/info
La bac dai romana si mate obligatoriu si la alegere info/chimie/fizica/bio (si alegi si ce ramuri din materia aleasa dai; spre exemplu la fizica alegi pe loc 2 din optica/electricitate/mecanica/termodinamica, la bio alegi anatomie sau genetica sau ce mai e pe acolo, iar la chimie alegi organica sau anorganica)

La stiinte sociale
Faci desen si muzica tot liceul, am impresia ca faci chiar cate 2 ore pe saptamana in unii ani
De mate nu scapi deloc, dar nu stiu sa.ti zic cate ore faci, oricum putine
Nu stiu sa-ti spun exact ce ore ai aici, dar se aseamana mult cu filologia
La bac dai romana si istorie obligatoriu, si la alegere geogra/logica/psihologie/filozofie/economie/antreprenoriala/sociologie

Chiar daca nu ai intrebat, iti spun si de stiintele naturii
Aproape ca la mate info, dar faci 2 de chimie si bio cel putin in clasele a9a si a10a. Doar o ora de info si vreo doua de tic, si fara info la teze si bac

Imi cer scuze daca am gresit ceva. Sper ca te.am ajutat totusi

Sper sa faci alegerea buna. Bafta!

| Neo12 a răspuns (pentru foreverunicorn):

Să știi că nu dai bac la economie.
Ai de ales dintre științe socio-umane (adică logică, psihologie, sociologie, filozofie).

Economie se face în a 11 a cum se face antreprenorială în a 10a..nu o mai încadra în categoria științelor socio-umane.

La real e obligatorie teza la informatică, nu alegi dacă dai sau nu.

Nu mai vorbiți dacă nu sunteți informați corect.