| iamprettybored a întrebat:

La bac la română real, este posibil să ceară caracterizarea unui personaj sau relația dintre două personaje din epoca pașoptistă? A dat așa ceva în vreun an?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, la profil real poți primi tema si viziunea despre lume si particularitati de constructie a personajului principal. Si relatia dintre două personaje apare in programa pentru bacalaureat, dar nu s-a dat niciodata la profilul real.
Parcă, prin 2014 s-a dat la o simulare (prin martie), la clasa a XI-a, caracterizarea personajului Alexandru Lăpușneanul de Costache Negruzzi. De atunci, nu s-a mai dat niciodata, nici la examen, nici la simulare.
Invață bine perioada marilor clasici si perioada interbelică, de aici vei primi cu siguranta, ceva.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce e posibil. Eu am auzit o întâmplare că unui băiat i-a căzut la sorti sa spună tot ce știe despre Harap Alb. So, vei fi surprinsă mai mult ca sigur.

| iamprettybored explică (pentru anonim_4396):

Scuza-ma, dar in ce mileniu ai dat bacul? Nu se mai trage la sorți, vorbesc de proba scrisă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iamprettybored):

Am spus ca este o întâmplare a unui om.

| iamprettybored explică (pentru anonim_4396):

Sigur, o întâmplare a unui om, care poate nici nu e reală că n-am de unde ști, eu am întrebat de pașoptism iar tu îmi răspunzi total pe lângă subiect.