| VisătoareaDePeLună a întrebat:

La BAC la subiectul III am voie sa scriu titlul operei si numele autorului inainte de a incepe efectiv eseul?

Răspuns Câştigător
| bmerry a răspuns:

Este indicat sa menționezi toate acestea in introducere, nu sa le scrii sec înainte.

2 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

De preferat, cu ajutorul titlului si numelui autorului, mai poti scoate chiar 2-3 randuri in plus la eseu, deci nu are rost sa le irosesti.

| crud a răspuns:

Adica sa fie cam asa:
Ion - de Liviu Rebreanu si apoi eseul tau? Nu este ok. Poti folosi o fraza de tipul " opera care se incadreaza in genul literar cutare este cutare (si spui titlul), scrisa de cutarescu"