| Lena33 a întrebat:

Hei, o mica nelamurire. Este considerat semn in examenul de bacalaureat daca scrii la subiectul 3 titlul si numele autorului, atunci cand ti se da la alegere?
Eu una sunt obisnuita sa scriu titlul operei si numele autorului, asa am facut la simulari si in clasa a 11 si acum si nu mi s-a atras atentia, nici nu am citit ca ar fi considerat semn in regulament.
Insa cineva mi-a spus ca s-ar considera semn.

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Normal ca nu e semn. Și ei trebuie sa știe la ce opera te referi, nu sa și dea seama pe parcurs

| Bondarel99 a răspuns:

Ari innebunit cu semnele astea. Daca scrii titlul si numele autorului inseamna ca ai invatat si ca demonstrezi ca ai invatat, nu inseamna semn. Semn e atunci cand desenezi inimioare si stelute sau faci niste semne care nu au ce sa caute pe o lucrare, nu cand scrii ceva care are legatura cu textul.
Crezi ca nu au mai fost alti 5000 sau mai multi care au scris la fel ca tine? Cum ar putea sa isi dea seama corectorul in situatia asta care e lucrarea cu semn?
V-au speriat prea tare profesorii astia cu semnele lor. Niciun corector nu e atat de batut in cap si atat de rau sa anuleze o lucrare de bac pentru asa ceva, nici macar pentru mazgalituri sau greseli (care sunt normale). Se anuleaza daca faci semnele despre care am spus mai sus sau daca gaseste cumva mai multe lucrari identice.

| sierra1 a răspuns:

" cineva mi-a spus ca s-ar considera semn"

basme

| ywar a răspuns:

Este la latitudinea celui care corecteaza. Practic, orice ar putea fi semn. Daca vrea cineva sa considere ca lucrarea are semn, pac-pac si esti insemnata.

| Livvv17 a răspuns:

Asa am făcut și eu, și chiar am întrebat confirmându-se ca nu este semn