| anonim_4396 a întrebat:

La BAC trebuie sa scriem definitia comediei, dramei, romanului etc? Este necesar? La genul liric stiu ca trebuie sa scriem cateva chestii despre curentul sau epoca din care face parte opera dar e necesar si la genul epic sau dramatic?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

După ce vorbești de anul apariției romanului/nuvelei etc, trebuie să scrii despre două trăsături care fac posibilă încadrarea romanului/nuvelei etc în specia literară pe care o ilustrează (întotdeauna începi cu definiția romanului/nuvelei etc și evidențierea a două trăsături specifice speciei literare pe care le dezvolți în funcție de caz)
Același lucru trebuie să-l faci la toate speciile literare!