| AnnTIdote a întrebat:

La ce facultate sa merg? Drept,litere sau limbi straine? Dintotdeauna mi-a placut sa analizez si sa rezolv probleme,sa fiu un mini "Sherlock",insa totodata stiu sa vorbesc fluent engleza si imi place foarte mult.De asemenea imi place literatura, de orice gen ( mai ales sf ) si ador sa citesc insa nu mereu am timp.Ma puteti ajuta cu un sfat? Sunt foarte indecisa in privinta viitorului

2 răspunsuri:
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,important este ceea ce iti doresti tu sa faci si e bine sa ceri sfatul din jur uneori, mai ales al familiei, dar niciodata sa nu te lasi influentata de ceea ce ei iti spun intru totul, ci doar sa "culegi" informatiile ce te-ar putea ajuta.Cred ca facultatea de drept ti s-ar potrivi cel mai bine, asta pentru ca vei fi pusa in diverse situatii si atunci va trebui sa-ti dovedesti calitatile de mini Sherlock.Cat despre engleza, faptul ca iti place aceasta limba straina e un avantaj.Nu strica sa ai anumite diplome pe CV, poti da Cambridge-ul(daca nu l-ai dat deja) si te va ajuta foarte mult, mai ales daca vei da un nivel avansat(C1, C2).Poti practica aceasta meserie in strainatate, eu, de exemplu, am rude care profeseaza ca avocati in SUA, castiga foarte bine si au mare succes.Totul depinde de tine,de cat esti de ambitioasa si ce esti dispusa sa faci pentru a-ti atinge telurile.Iar in legatura cu literatura, faptul ca iti place sa citesti te va ajuta sa-ti imbogatesti vocabularul, sa-ti dezvolti imaginatia si aceste lucruri te vor ajuta in meseria viitoare, asta pentru ca un avocat trebuie sa stapaneasca foarte bine limba materna si sa aiba un limbaj elevat. Poti citi in timpul liber, de exemplu. Daca vei alege acest domeniu nu inseamna neaparat ca trebuie sa renunti la pasiunea ta pentru literatura si limbi straine.De asemenea, te-as sfatui sa-ti pui la punct logica, pentru ca un avocat trebuie sa aduca argumente clare, dar logice si de asemenea istoria(dar cred ca aceste informatii le detineai deja). Sper ca te-am ajutathappy