| Alxxzzxx a întrebat:

La ce materii se da la bac, teză la mate-info?
Dar la celelalte prof.?
(Uman/real)

Este greu/usor la mate-info?

Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

La mate-info se dă teză din: matematică, română și informatică (obligatorii) și o teză la alegere dintre fizică, chimie și biologie. La bacalaureat sunt obligatorii probele la matematică și română și la alegere una dintre informatică, fizică, chimie și biologie. Și mai sunt și competențele digitale.
La secția real mai sunt și profilurile mate-info-bilingv engleză (ei mai dau o teză obligatorie și la engleză), științele naturii, științele naturii-bilingv engleză...
La uman sunt mai multe profile (științe sociale, filologie, filo-jurnalism, etc.) și fiecare dă tezele/bacul sub o altă structură.
Te poți uita pe net să afli mai multe.
Și ca să-ți răspund și la ultima întrebare, nu, nu e așa greu la mate-info dacă înveți și te ții de treabă. În clasele 9-10 e ca în gimnaziu, numai că se axează pe matematică și informatică oarecum mai mult (bineînțeles), dar nici la celelalte materii nu o lasă mai moale, toți te stresează ca și cum materia lor ar fi cea mai importantă. Măcar am scăpat de latină și tehnologie și mai știu eu ce materie inutilă. Din a 11-a nu se mai face desen/muzică.

| Alxxzzxx explică (pentru LenoreVoldaren):

Tu eşti la un profil mate-info?
Şi dacă da, îmi poţi spune ce medie ai avut la mate în generală şi cu ce medie ai intrat la liceu?

| Alxxzzxx explică (pentru LenoreVoldaren):

La info aţi luat totul de la 0, dar la chimie/fizică?
Noi am facut mai multa teorie la info, de aceea întreb

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Da, sunt la mate-info. Media la mate mi-a fost în fiecare an pe la 8-9 în generală. Am intrat a 4-a în clasă (am avut medie mare), cea mai mică medie cu care s-a intrat fiind pe la 9, 10 așa ceva. La info am luat totul de la 0, la chimie în a 9-a s-a recapitulat ce s-a făcut în anii anteriori + s-au adăugat cunoștințe noi, la fizică pe baza cunoștințelor din anii trecuți se introduc capitole mai vaste și se introduc foarte multe noțiuni noi. Nu știu în ce măsură ați făcut voi info în generală, dar acest lucru te poate avantaja la liceu.

| Alxxzzxx explică (pentru LenoreVoldaren):

Mulţumesc!