| anoniiimmm a întrebat:

Azi am dat examenul national la limba romana si la un exercitiu trebuia sa precizez rolul virgulei din structura : „de dor, de bucurie si de nerăbdare" iar eu am scris ca desparte doua parti de propozitie de acelasi fel.Dar cand m-am uitat la barem am vazut ca scrie ca marcheaza prezenta enumeratiei. Dupa parerea voastra voi primi punctajul?

Răspuns Câştigător
| Zoey112 a răspuns:

E cam acelasi lucru deci se poate sa iti dea chiar punctaj maxim

9 răspunsuri:
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Buna!

Aici este baremul afisat pe EDU!

Nu uita ca orice exprimare, fie ea cat de diferita poate conduce la un raspuns bun!

http://subiecte2013.edu.ro/2013/evaluarenationala/Subiecte_si_bareme/

| positivity a răspuns:

Având în vedere că nu desparte două propoziții de același fel, nu vei primi punctajul maxim.
Ceea ce ai scris tu, este greșit, drept care vei primi măcar 0, 2 puncte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca il vei lua deoarece ce ai scris tu acolo si ce zicea la barem se aseamana!

| adrryana a răspuns:

Pai nu stiu depinde de corector, dar nu era cu cratima era cu virgula, dar am auzit ca primesti un punct daca incerci sa il rezolvi
P.S. si eu sunt clasa 8 si am dat azi examenul am scris ca marcheaza o enumeratie

| adrryana a răspuns:

Apropo baremul adevarat dupa care se corecteaza si raspunsurile corecte il gasesti pe edu.ro celelalte sunt date de niste oameni care vor sa se afle in treaba

| MentoMentocescu a răspuns:

In primul rand e rolul virgulei, nu al cratimei.
Si explicatie ar fi trebuit sa sune cam asa "Virgula, semn de punctuatie marcheaza sintactic raportul de coordonare prin juxtapunere dintre complementele si, despartind si elementele unei enumeratii."

| anoniiimmm explică:

Am primit punctajul!
P.S.Am luat nota 9.60 big grin

| And1999 a răspuns:

Era virgula nu cratima, dar acelasi lucru am scris si eu ..de fapt am scris ca leaga parti de vorbire de acelasi fel ...conteaza ce corector ti-o va corecta.(si mie de alfel)