| AlexandraIonela10 a întrebat:

La evaluarea nationala de la romana se dau si comentarii ale operelor studiate in clasele 5-8?

Răspuns Câştigător
| sixx_9132 a răspuns:

Iti poate da sa faci caracterizarea unui personaj favorit dintr-o opera studiata, sau rezumatul. Dar doar din schita, basm si nuvela. Comedia, Poemul si romanul nu intra in programa.

6 răspunsuri:
| Schnitzel a răspuns:

Teoretic da, dar e foarte putin probabil

| Eyleen a răspuns:

Pai ele nu sunt in programa,dar cine stie ce subiecte o sa avem. Oricum in programa sunt de la genul liric doar Pastelul (Miezul iernei de Vasile Alecsandri); de la genul epic basmul(Praslea cel voinic si merele de aur), schita(D-l Goe) nuvela(Popa Tanda), fabula(Cainele si catelul)

P.S.-operele de mai sus sunt doar cate un exemplu de la fiecare specie;

| louise a răspuns:

Da. adica te pune sa spui nuvela, o balada. un basm studiat de tine in 5-8.

| Marius0012 a răspuns:

Da,din toate

| AlllExAnDrA_8337 a răspuns:

Nu doar eventual comentarii pe textul dat (la prima vedere) si eu dau evaluare si m-am interesat de chestia asta.

| Tymcat a răspuns:

Nu! Trebuie doar teoria despre Genul Epic liric., .etc.nu si comentariile big grin