| AdyStylexx a întrebat:

La examenul national stiti voi ala pentru liceu est evoie ca la subiectul respectiv " mentioneaza ce parte de vorbire este fiecare dintre cuvintele subliniate" putem scrie doar ca sunt verbe sau adjective sau pronume? fara sa mai punem pronume relativ verb auxiliar substativ comun simplu?

Răspuns Câştigător
| YqLmX a răspuns:

E foarte bine cum ai analizat. Din moment ce îţi spune să spui partea de vorbire / valoarea morfologică, doar pe aia o scrii.

Lesne = logic; uşor (ca în enunţul tău);
Şi eu voi da examenul anul acesta, sper să pice ceva cât mai acceptabil! Succes!
PS: "lesne" e adverb. happy

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Trebuie sa scrii EXACT ce-ti cere: ce parte de vorbire este, pentru ca nu-ti cere analiza. Deci, substantiv, verb, adjectiv etc.

| positivity a răspuns:

Categoric nu.
Dacă la acest exercițiu nu pui partea de vorbire completă, s-ar putea să nu iei nici un punct.

| JustLiv a răspuns:

Banuiesc ca nu, insa profesorii vor mereu raspunsuri complete asa ca eu zic sa scrii si asta (ca sa fii sigur).

| OPREARADU a răspuns:

Logic ca trebuie mereu profi vor sa scrii tot punct cu punct... ca na daca vrei sa iei nota buna scriele...

| AdyStylexx explică:

Repet cerintae la partea a 2 subiectul mereu exercitiul 4.
Zice asa ''Mentioneaza ce parte de vorbire este fiecare dintre cuvintele subliniate din secventa in Ciucas poti urca pe multe drumuri mai lesne sunt subliniate ciucas urca multe lesne
Iar eu zic asa Urca-verb
Multe-adverb
lesne-adjectiv sper ca e bien ca nu stiu ce inseamna
Ciucas - substantiv

| AdyStylexx explică (pentru YqLmX):

Lasma ca m-am incurcat de tot la alea nu le-am analizat cum trebuie la astea si functiile sintactice ma incurc cel mai rau sad

| YqLmX a răspuns (pentru AdyStylexx):

E foarte bine cum ai analizat. Din moment ce îţi spune să spui partea de vorbire / valoarea morfologică, doar pe aia o scrii.

Lesne = logic; uşor (ca în enunţul tău);
Şi eu voi da examenul anul acesta, sper să pice ceva cât mai acceptabil! Succes!
PS: "lesne" e adverb. happy