| sweetys a întrebat:

La facultate cate credite trebuie sa ai ca sa treci din anul doi in anul trei? Ca in anul 1 stiu ca sunt jumatate +1 dar din anul doi nu stiu cum mai este. Am inteles ca daca nu ai toate creditele ca intrii in an complementar dar treci in anul 3.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Minimul de credite necesar promovarii in urmatorul an este de 30 (dintr-un total de 60).Cat despre examenele nepromovate in anii anteriori, fiecare universitate are reguli proprii--- de ex: la UBB Cluj, pentru studentii din anul terminal consiliul facultatii poate decide organizarea unei sesiuni de restante inaintea perioadei de inscriere la licenta cu conditia ca numarul de credite insumate sa nu depaseasca 20.

| AFR81 a răspuns:

Depinde de facultate, dar in general e ceva in genul: 31 de credite minim dupa primul an pentru a promova si 91 dupa al doilea. Deci, se presupune ca ti-ai luat creditele din anul 1 (60) si ai indeplinit norma din anul 2 (31).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa ai numarul total de credite pe primul an iar pe anul doi trebuie sa ai numarul de credite impus pentru treceea anului