| Vernusio a întrebat:

La facultatea sau colegiul (nu postliceala ci facultatea) de asistenti medicali generalisti si asistenti de farmacie trebuie bacalaureat si test de admitere pentru a intra sau poti sa intri si fara bacalaureat si fara test ca la postliceale? Va rog,cine stie sa imi raspunda, stiti ca au fost infiintate recent facultatile de asistenti si ma gandeam ca poate e diferit ca la specializarile celelalte.Deci cum e?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Facultatile de asistenta medicala, studii universitare de 4 ani,au luat fiinta in urma cu multi ani--- nicidecum recent, cum crezi tu! Ele fac parte integranta din Universitatile de Medicina si Farmacie (UMF-uri)alaturi de facultatile de medicina generala, medicina dentara si farmacie.

La toate facultatile din cadrul UMF conditia esentiala pentru inscriere la concursul de admitere a candidatilor este sa detina o diploma de bacalaureat.
Concursul de admitere la oricare din facultatile din cadrul UMF-urilor, inclusiv la facultatea de asistenta medicala, consta in sustinerea unui test de tip grila.

2 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Daca e facultate da, iti trebuie diploma de bac, dar daca e doar o scoala de asistenti medicali, atunci trebuie sa iei bac-ul in maxim 3 ani dupa ce o incepi, dar nu trebuie sa o ai la admitere, dar din moment ce ai spus ca e facultate, atunci da, iti trebuie diploma de bac.

| Softe a răspuns:

Nu este cu nimic diferit, tot iți trebuie media de la bac pentru a intra.