| wolder a întrebat:

La finalul cartii ULTIMA NOAPTE DE DRAGOSTE, INTAIA NOAPTE DE RAZBOI, personajul principal moare?

7 răspunsuri:
| Mussette a răspuns:

Nu moare, se intoarce din razboi si se desparte de Ela big grin

| wolder explică (pentru Mussette):

In film moare

| Mussette a răspuns (pentru wolder):

Stiu si filmul si cartea.
In carte nu moare.
Daca ai luni BAC-ul uita-te putin pe rezumate, caci in filme nu e totul prezentat la fel. ( asta e valabila si pentru alte romane)
Uite ceva care sa te ajute : http://krobby.blogspot.ro/......oapte.html

| wolder explică (pentru Mussette):

Nu am bacul, dar am citit cartea de mult si am vazut si filmul de curand si eu credeam ca am inteles cartea grestit.
multumesc

| Mussette a răspuns (pentru wolder):

Cu placere!
E putin ciudat scrisa. Cand am citit-o, m-am cam pierdut printre randurile scrise. happy
Funda?! sti ceva de ea?! big grin

| NimeniSiAtat a răspuns:

Gheorghidiu si Ela se despart!

| ClassicalNote a răspuns:

Nu am vazut filmul, dar in carte Stefan nu moare. Practic ar fi chiar imposibil avand in vedere ca romanul este realist subiectiv: scriitorul subiectiv (adica personajul principal) povesteste, deci nu ar putea sa descrie moartea sa.
In finalul romanului, Stefan doar se simte detasat de Ela si tot ce l-a legat de ea. Intr-un fel, este genul de final care promite un nou inceput pentru personaj.