| KatyyLWA a întrebat:

La georafie trebuie sa facem niste proiecte pe echipe. In afara de niste portofolii ne-am gandit sa mai facem si altceva. Eu ziceam sa fac ceva din papier mache, dar nu prea stiu ce. Facem continentul Asia, iar singurul lucru care mi-a venit in minte sunt muntii. Poate mai aveti si voi niste idei...

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Încercați următorul lucru.
Luați niște lut, care se frămîntă bine, apoi îl subțiați, cam de 1 cm grosime și faceți un dreptunghi, de aproximativ 25 pe 30 cm. Desenați, foarte ușor cu creionul, o hartă ( cea pe care o vreți voi).
Apoi marcați granițele, cu un chibrit sau o andrea, adînciți apele, apoi puneți niște alt lut moale și construiți munții, apoi delimitați zonele sub montane, apoi cîmpiile. Marcați cu niște gropițe ( mai mici sau mai mari) localitățile.
Cînd ați terminat lăsați cîteva zile să se usuce și apoi le colorați cu acua rele sau tempera.
Spor la trabă!

| DumiY a răspuns:

Buna!
E o idee buna sa faci din papier mache. Poti incerca sa faci continentul Asia pe o foaie mare,cu plastilina. Poti pune cateva culori si sa evidentiezi muntii,campiile, apele(maro, verde, albastru)

Poti face pe o cola alba mare sau foaie cartonata(gasesti la librarii) si sa scrii cate ceva despre asia, ceva legat de turism si sa desenati ceva.

Puteti face o carticica si sa scrieti despre Asia.

Pa, pa!

| XxAnonimuXx a răspuns:

Poti face mai in detaliat si niste animale daca vrei tu tot din plastilina.

| navinia a răspuns:

BUNA IDEE! dar daca nu poti face un vulcan! iti spun eu cum:iei o sticla si ii tai varful, pui pe de asupra carton dar jos sa pui mai mult pentru ca sticla nu are forma corespunzatoare dar sa pui ziarul in forma coresounztoare! big grin supa care il pictezi! pui maro pedeasupra iar jos verde! inauntru nu negru! portacaliu!(un rosu foarte deschis) si sa pui un lichid rosu inauntru! sper sa iti placa! bafta! funda? plizzzzzz!