| DeniVoicu a întrebat:

La itemul 9 de la Evaluarea Națională la limba română sunt niște texte/cărți ca lectură suplimentară recomandate. Întrebarea mea este, dacă am citit alte cărți în afară de cele recomandate, le pot folosi? Mă refer la cele de tipul young adult, ficțiune psihologică, nu cele normal recomandate pentru copii cu vârstele de genul.

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Normal ca da. Cata vreme prezinti succint ambele texte (pentru a putea vedea corectorul ca ai inteles ideea fragmentului suport / ca stii ce se intampla in cealalta carte, iar, in caz ca el / ea nu stie sa fie clar faptul ca te incadrezi in cerinta) si mentionezi deosebirea si asemanarea chiar nu conteaza.