| AndreeaMaria0321 a întrebat:

La liceu in clasa a9a se mai face geometrie sau algebra? Sau pur si simplu matematica? happy

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Ecuatiile de gradul 2 se fac in clasa 8-a, iar numele complexe in clasa a 10-a. In fine.
In clasa a 9-a faci algebra, trigonometrie(adica multe chestii derivate de la sin, cos, tg si ctg) si putina geometrie(vectori) care nu seamana mai deloc cu geometria din generala. In clasa a 10-a tot algebra, trigonometrie si geometrie analitica(unde ai relativ multe formule, dar materia e usor de inteles), iar in a 11-a si a 12-a o sa faci doar algebra si analiza matematica.

| anamariarot a răspuns (pentru anamariarot):

Sa fiu mai explicita: ai nevoie de ecuatii de gradul 2, dar se predau in scoala gimnaziala. La liceu trebuie sa le stii deja

| AC4S4 a răspuns (pentru anamariarot):

Ecuatia de gradul 2 este (sau cel putin era acum 2-3 ani) suplimentara pentru gimnaziu. Nu intra la examenul national din clasa a 8a iar unii profesori aleg sa nu o faca. Se reia in clasa a 9a.

| anamariarot a răspuns (pentru AC4S4):

Nu intra in programa pentru examen, dar in programa pentru clasa a 8-a da. La fel ca sfera, de exemplu. Ca nu o fac unii profesori e altceva...

| AC4S4 a răspuns (pentru anamariarot):

Mda... nici sfera n-am facut-o pe a 8a. Eram o clasa slaba asa ca profesoara ne-a predat doar materia de examen ca sa luam note mari.

10 răspunsuri:
| DamienArmitage a răspuns:

Ecuatia de gradul 1 cu o necunoscuta 2
Ecuatia de gradul doi
Ecuatii si inecuatii cu module
Functii
Inecuatii de gradul 1
Numere complexe
Algebra la greu si un pic de geometrie.

| anamariarot a răspuns (pentru DamienArmitage):

Numere complexe in clasa a 9-a? Fii serios...

| DamienArmitage a răspuns (pentru anamariarot):

Pai, acum ceva vreme, asa era. happy

| anamariarot a răspuns (pentru DamienArmitage):

De 4 ani de cand am terminat eu clasa a 9-a nu mai sunt happy

| DamienArmitage a răspuns (pentru anamariarot):

Oh, you're so old :3 and wise.

| anamariarot a răspuns (pentru DamienArmitage):

Multumesc, dar imi place sa cred ca sunt inca tanara laughing)))