| Enchilada a întrebat:

Care este prima lectie de algebra care se preda in Clasa a VII la Matematica? Dar de geometrie?

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

În clasa a VII -a,la algebră, vei învăța câteva formula de calcul prescurtat,expresii algebrice (se vor relua studiul raportelor și al proporțiilor,cât și mărimile direct și invers proporționale).La geometrie vei învăța teoreme referitoare la triunghiul dreptunghic(teorema lui Pitagora, a înălțimii, a catetei).Vei învăța și funcțiile trigonometrice, în orice caz, tot geometrie plană e...La sfârșit, vei relua studiul cercului și al poligoanelor regulate.Vei învăță tot felul de formule referitor la acestea.Prima lecție nu știu să spun.Dar cred că prima la algebră e cea cu rapoartele, iar la geometrie cea cu triunghiul dreptunghic.În orice caz, prima dată se face recapitulare...

| Enchilada explică (pentru Northern):

Iti multumesc pentru raspunsul tau. Spre deosebire de altii care spun ca nu isi aduce nimeni aminte sau ca scoala nu are nici o importanta, tu mi-ai dat un raspuns bun si detaliat. Respect.

2 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Cred că nici un elev care a terminat acum clasa a 7-a nu mai ține minte.
O să vezi tu când ți se va preda prima lecție.
Baftă!