| gabryel a întrebat:

La liceu la seral poti incepe cu clasa a 12 a (am terminat-o pe a 11 a )? Am auzit ca daca te inscrii la seral incepi cu clasa a 9 a chiar daca ai mai facut-o in alta parte la alta scoala.

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca profilul liceului este la fel cu cel pe care tocmai ai absolvit clasa a XI, poti trece direct in clasa a XII-a! Daca este altfel de profil, se trece tot in clasa a XII-a dar cu niste examene de diferente!

| zacrazy a răspuns:

Iti raspund printr-un exemplu.
Daca Xulescu in clasa a XI-a nu a promovat anul (fie din cauza corigentelor, absentelor etc.) si doreste sa se inscrie la alta scoala va trebui sa repete clasa a XI-a pentru ca nu a terminat-o.

In cazul tau, tu terminand clasa a XI-a, te inscrii direct in a XII-a. Nu toate liceele au seral. Intereseaza-te din timp pe la secretariate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am terminat clasa a 11a acum 2ani si anul acesta m-am inscris la seral dar la un alt liceu pentru ca liceul la care am studiat nu are seral. e naspa ca fac 2, 5ani...am dat cateva probe si am intrat in clasa a12a.va urez succes