| OMGZombiesEverywhere a întrebat:

Am revenit cu o noua intrebare enervanta.Nota: abia acum trec in clasa a 8-a. Vreau sa devin medic si am inteles ca mi-ar fi mult mai usor la facultate daca as urma profilul de Stiinte ale Naturii,dar nu stiu daca m-as putea descurca. La fizica nu prea inteleg,dar nici nu ma intereseaza materia prea mult,la chimie ma descurc binisor,iar cu biologia m-as putea descurca. Intrebarea concreta este: atunci cand mergi pe acest profil,materia pe care incepi s-o inveti are vreo legatura cu ce ai invatat in generala,o completeaza,sau pur si simplu faci ceva cu totul nou si complex,cu care te acomodezi greu? Mi-e frica ca daca ma duc sa nu ma pot descurca si sa fiu depasita. (Daca aveti de gand sa incercati sa-mi bagati pe gat mate-info, va rog nu raspundeti). Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna! Iti spun ca nu conteaza absolut deloc ce profil ai urmat la liceu, de obicei orice facultate si mai alesc ceea de medicina te ia de la 0, asa ca nu prea conteaza ce ai facut la liceu, si iti spun ca daca vrei la medicina trebuie sa mananci pe paine chimie si biologie.

| MadRaven a răspuns:

Salut! Si eu vreau sa intru tot la medicinahee hee
Pai liceul nu e asa de important, poti intra la medicina indiferent ce liceu ai urma, doar ca cel mai probabil cand vei intra, vei da un examen din chimie fizica si biologie.
Si, ca sa poti trece de examen ar trebui sa mergi la mate-info (simplu, mediu sau intensiv engleza) bio-chimie sau stiinte ale naturii.
Si ca raspuns pentru intrebarea ta: se aprofundeaza, se completeaza si se dezvolta materia din 5-8.
Si, ar trebui sa ai note destul d ebune la liceu, o prietena de-a mea a luat 9.30 si ceva la bac si a avut media de intrare la facultate 9.90 dar nu a reusit, si neavand de unde sa plateasca 6.000 de lei (taxa facultatii de medicina) a stat un an acasa

| AndreeaBz a răspuns:

Sunt dezvoltate toate lucrurile din generala.

| AnyAda a răspuns:

Eu trec acum in clasa a 10-a si sunt la profil Stiinte ale naturii. Am mers la acest profil pentru ca nu stiam sigur ce vreau sa fac pe viitor si stiam ca daca merg aici voi avea mai multe oportunitati, adica poti merge la orice facultate. Te ajuta acest profil daca vrei sa urmezi medicina, dar trebuie sa fii foarte motivat, pentru ca nu pot spune ca e usor. Eu mi-am dat seama ca nu vreau sa urmez medicina si ma mut la alt profil dintr-a 10-a, dar tu daca iti doresti cu adevarat, reusesti. Si in legatura cu ce ai intrebat tu, da, materia are mare legatura cu ce ai invatat in generala, o aprofundezi si intervin si lucruri noi, mi se pare si normal. Eu iti urez bafta si sper ca ti-am fost de ajutor!