| CbCx a întrebat:

La politehnica din București cum e admiterea? Adică la toate facultățile se da admiterea la fel? De exemplu, dacă vreau la ETTI sa dau algebra, analiza si fizica același examen l-as primi si la mecanica si mecatronica? Pe net nu am gasit decat pur si simplu examene date in anii precedenți la UPB, fără sa spuna ceva de facultatea la care s-a dat(am si culegerile). Rog sa-mi raspunda cine stie exact, multumesc

2 răspunsuri:
| Tryndapere a răspuns:

Admiterea e in felul urmator in mare: Facultati cu admitere pe baza de examen/examene si pe baza de interviu. Admiterea pe baza de examene e mai grea la Automatica ca la restul facultatilor din cadru UPB. La Automatixa e examen din algebra M1(12 intrebari grila usoare si 3 imposibile) si fizica mecanica, termodinamica si curent(15 intrebari grele si extrem de grele). La restul facultatilor de la UPB admiterea e easy rau

| CbCx explică (pentru Tryndapere):

Dar e diferită? Adica la inginerie medicala, de exemplu, se da altfel algebra si analiza, la mecanica si mecatronica altfel si tot asa, nu?