| Adelinaa18 a întrebat:

La proba orala la limba romana, ambii examinatori dau cate un calificativ si se stabileste dupa, sau se da unul singur din partea amandurora?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Art.63 - (1) Rezultatul obtinut de fiecare candidat la proba de evaluare a competentelor lingvistice de comunicare orala în limba româna, respectiv în limba materna nu se exprima prin note sau prin calificativ admis/respins, ci prin stabilirea nivelului de competenta corespunzator grilei aprobate la nivel national.
Nivelul de competenta lingvistica de comunicare orala în limba româna, respectiv în limba materna se stabileste de comun acord de catre cei doi profesori examinatori, în conformitate cu descriptorii din programele de bacalaureat si cu grila cuprinsa în procedurile elaborate si transmise de Centrul National de Evaluare şi Examinare.
Nivelul de competenta lingvistica de comunicare orala în limba româna, respectiv în limba materna al candidatului se înscrie într-un borderou, care este semnat de cei doi
examinatori.
(2) Suplimentul descriptiv al certificatului de competenta contine descrierea competentelor lingvistice de comunicare orala în limba româna, respectiv în limba materna ale candidatului si se va completa în conformitate cu nivelul acordat
candidatului, stabilit conform alin.(1)." - SURSA = Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat/Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010 de la linkul oficial :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4799-31-08-2010.zip

Toate cele bune.

| Clantza a răspuns:

Nu poti pica proba orala la bac, este doar o formalitate.

| IonelaToma a răspuns:

Unul singur din partea amandurora, se pun de acord intre ei.

| Adelinaa18 explică (pentru IonelaToma):

Pai si de exemplu daca unu dintre ei pune calificativ fara sa se consulte, poate sa modifice?

| IonelaToma a răspuns (pentru Adelinaa18):

Nu au cum sa nu se consulte deoarece te examineaza amandoi in accelasi timp si iti pun calificativul imediat dupa.