| AnKara a întrebat:

La profilul MATEMATICA - INFORMATICA ce materii se fac? Cate ore din fiecare materie se fac saptamanal? Si la ce se da bac?
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Evelinn a răspuns:

Buna. Eu anul acesta termin Matematica - Informatica ( Informatica intensiv ). De bac ai primit destule raspunsuri.

Eu am un orar ceva de genul :
1. Informatica - 5 ore ( 4 ore in clasa a 9a )
2. T.I.C. - 2 ore ( a 9a si a 10a )
3. Matematica - 4 ore
4. Romana - 3 ore ( 4 ore in clasa a 9a )
5. Limba incepatori si limba avansat cate 2 ore
6. Fizica - 3 ore
7. Chimie - 2 ore
8. Biologie - 2 ore ( clasa a 9a si a 10a), o ora urmatorii ani.
9. Educatie fizica /Geografie / Istorie / Religie/ Stiinte sociale ( logica, psihologie, educatie anteprenoriala etc) - o ora
10. Muzica / Desen o ora la 2 saptamani - asta doar in clasa a 9a si a 10, dupa scapi laughing

Sper ca putin acolo te-am ajutathappy

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Matematică-informatică" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| BTWIN a răspuns:

BAC-Mate M1(cel mai greu), Romana(M2) si la alegere dintre Chimie/Biologie/Fizica/Informatica +probele orale(romana, engleza/franceza) si proba de competente digitale

Materiile sunt aceleasi ca si in generala doar ca mai apare TIC(Tehnologia Informatiei si Comunicarii) si Informatica care nu e chiar usurica.
Vei avea:
mate-4ore
romana-4ore
fizica-3ore
informatica-1/2ore
TIC-2ore
biologie-2ore
chimie-2ore
istorie,geografie,sport,desen,muzica -1ora
engleza si franceza cate 2 ore
cam astea sunt materiile...+ un optional la alegere.

| Iamnotme a răspuns:

E foarte greu la mate-info. BAC dai la matematica, romana si la alegere dintre biologie, chimie, fizica sau informatica. Materiile, depinde. De exemplu, muzica si desen faci doar in clasa a IX-a si a X-a.