| IIIx333III a întrebat:

La romana am notele 9, 7 si 4. Voi mai lua doi de 8. In teza voi lua 9. Ce medie imi va iesi, pentru ca nu imi iese atunci cand calculez?

Răspuns Câştigător
| xDxRobertxDx a răspuns:

Calculeaza cu Mx3+T supra 4, in care M-media la oral si T-teza si iti va iesi 7, 65 rotunjita 8! felicitari!big grin

16 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

La română zici că te vei descurca. Să te credem! Dar cu matematica eşti în aer. Dacă nu ştii cîteva adunări şi o împărţire, ce te faci la ecuaţii, inecuaţii, logaritmi, geometrie şi celelalte?

| IIIx333III explică (pentru corolav):

Nu stiam CUM se calculeza teza la romana.winking Nu te ingrijora, la matematica ma descurc bine.winking

| Loly a răspuns:

Bravo tie ca esti ambitioasa si vrei sa iei note mari. Putini sunt cei carora le pasa cu adevarat de scoala. Pai ar veni calculat asa:
1.Aduni toate notele din oral
9+7+4+8+8=36
2.Imparti rezultatul la 5 deoarece ai 5 note in oral
36:5=7.2
3.Media notelor din oral o inmlutesti cu 3
7.2 x 3=21.6
4.La rezultat adaugi teza
21, 6+9=30.6
5.Imparti rezultatul final la 4
30.6 : 4=7, 65

7, 65 este media finala.Asa se calculeaza o medie cand ai si teza.Bafta la teza si sa iei notele care le vrei.

| Irenexd a răspuns:

Pai trebuie sa aduni notele fii atenta aici :
(9+7+4+8+8):5 ( adica cate sunt ) = 36:5 = 7.2 in oral
apoi teza ( 3 este mereu aici ( ori) 7.2 ( oral) + 9 ( teza) :4 = media 7.65 asa am calculat eu daca nu e asa scuze! Daca te-am ajutat FUNDA? bafta

| Zapacitaaaa a răspuns:

Iti va iesi media 7.65
Numai bine :*

| blackrain a răspuns:

[(media notelor x 3) + teza ] / 4 pentru tine = 7, 65 adica 8. bv, medie buna big grin

| AlleD a răspuns:

Media ta va fi de 6.66 pentru ca (9+7+4):3=6.66.Nu stii ce note vei lua de acum incolo. Decat daca-ti mituiesti profesorii laughing. Oricum, succes!

| aragon18 a răspuns:

7.65.

| Ionutzu_6007 a răspuns:

Iti iese 8.1

| Ionutzu_6007 a răspuns:

8.1 deoarece:tesa nu se ia ca o nota ...se aduna notele 9+7+4+8+8=36impartit la 5 note=7. 2care se aduna cu teza 9=16.2 apoi se imparte iar la 2 si da 8.1

| BuBu2403 a răspuns:

De unde stii ca o sa iei 9 in teza daca ai 4 si 7? Dar de cei 2 de 8?

| IIIx333III explică (pentru BuBu2403):

Pentru ca aseara am invatat foarte mult pentru teza, si iau mai mult de 8, 50. winking Iar cei doi de 8 pentru teme, ascultat la oral, portofoliu. Daca nu voi lua doi de 8, atunci voi lua doi de 9 sau chiar un 10.winking

| Bybby14 a răspuns:

Media ta va fi de 7, 50. Bravo!

| Bybby14 a răspuns:

Iti va iesi 7, 50 pentru ca 7+4+9+9= 11+18= 29+8+8= 29+16= 45 : 6=7, 5happy
am dreptate?

| Bybby14 a răspuns:

Se calculeaza si teza ca asa mi-a calculat si mie anul trecuthappy

| Ioana9703 a răspuns:

Iti iese media 7.65. se calculeaza asa : aduni toate notele pe care le ai si imparti rezultatul la cate note ai [aici : 9+7+4+8+8=36; 36:5=7.2]. Apoi inmultesti cu 3 [7.2x3=21.6] apoi aduni cu teza [21.6+9=30.6] si imparti la 4[30.6:4=7.65]